Šrouby: Jejich použití v minulosti i v současnosti

Když se řekne šroub, možná si pod tímto pojmem představíte třeba zaoceánskou loď a její lodní šrouby. Anebo si vybavíte písničku Šrouby do hlavy od skupiny Lucie. Kdo se šrouby každý den pracuje, ten bude mít jistě na mysli spíše strojní součást se závitem a maticí, jež se používá ke spojování. Co všechno o šroubech ještě víme?

Použití šroubů v průběhu času

Už ve starém Egyptě používali na zavlažování v nilské deltě tzv. Archimédův šroub. Ten ho sice nevymyslel, ale pouze popsal. Toto zařízení fungovalo tak, že jednoduchým otáčením vynášelo vodu do výšky nad hladinu. Geniálně jednoduchý starověký vynález má použití i v současnosti – například v pražské čistírně odpadních vod. Italové ho používají na vysoušení půdy okolo šikmé věže v Pise. Ale setkat se s ním můžeme i u zubního lékaře, který jím plní kořenové kanálky.

Lodní šroub

Jako pohon lodí používá lodní šroub, který zcela nahradil kolesové parníky. Už Titanic na svou první a poslední plavbu vyplouval s lodními šrouby, které pohánělo celkem 29 parních kotlů. U obřích lodí může lodní šroub dosahovat velikosti až 11 metrů.

Šrouby v běžné praxi

Když si odmyslíme námořní i říční plavbu, tak se šrouby se setkáme i v běžném životě, když potřebujeme něco spojit k sobě a nechce používat hřebíky. Šrouby mívají různě upravenou hlavu, a to podle účelu:

  • s čočkovou hlavou,
  • se zapuštěnou hlavou,
  • s válcovou hlavou,
  • s půlkulatou hlavou,
  • se šestihrannou hlavou,
  • okrasné nebo vratové.

Také závitů existuje více variant:

  • nejběžnější metrický,
  • palcový,
  • trapézový,
  • oblý,
  • pancéřový.

Jaké druhy šroubů existují?

Co se materiálu týká, tak jsou šrouby vyráběné z různých materiálů. Koupit je lze běžně v kamenném železářství, nebo objednat na internetu. Prodej šroubů se zabývá také polská společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Nejčastěji však z uhlíkových nebo legovaných ocelí. Trapézové šrouby jsou určené pro zámečnické a stavební projekty. Šroub do plechu by měl mít buď ostrou, nebo tupou špičku a samořezný nebo metrický závit. Jako materiál na jeho výrobu se obvykle volí nerezavějící ocel.

Vratové a lešenářské šrouby

Vratové šrouby mají metrický závit na dříku, nebo v případě větší délky pouze na jeho konci. Velká hlava je tvarovaná tak, aby na připevňovaném materiálu přiléhala. Tyto šrouby často uvidíme u městského mobiliáře i u školního sedacího nábytku. Pevné připojení různých typů střešních krytin nebo plechů umožňuje hákový šroub. Bývá pozinkovaný se závitem na konci dříku a v různých tvarech – do písmene J nebo U. Lešenářské šrouby mají několik délek a pro vytvoření spoje potřebují čtyřhrannou lešenářskou matici.

Závitořezné, závitotvorné šrouby a šrouby DIN 912

Závitořezné šrouby od firmy TME mají speciální hrot, který šroub navede do předvrtané díry, řezné rýhy na šroubu pak závit do materiálu vyříznou. Závitotvorné šrouby mají hrot se zaobleným průřezem, závit se vytváří vymáčknutím.

Šrouby s vnitřním šestihranem DIN 912 neboli imbusové mají metrický závit a válcovou hlavu. Používají se všude tam, kde je ke spoji omezený přístup. Bývají galvanicky zinkované, aby lépe odolávaly nepříznivým podmínkám.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bydlení, Průmysl se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.