Není batoh jako batoh

Jaro je za dveřmi a s ním i všechny naše oblíbené sporty. Konečně můžeme znovu vyrážet na výlety po horách, oprášit in-linové brusle a odzimovat svá milovaná kola. Každý sport, má-li být komfortní a především bezpečný, ale vyžaduje kvalitní vybavení. Rozhodující by přitom neměla být cena, ale funkčnost. Vedle dobrých bot, funkčního oblečení a ochranných prvků, mezi které patří například chrániče a helma, rozhoduje o našem komfortu zcela jistě i výběr kvalitního batohu. Nejen, že se do něj musí vejít všechno, co pro sport potřebujeme, ale musí nám být pohodlný, ideálně odolný i rozmarům počasí. Jaký si tedy zvolit batoh pro konkrétní sport?

Víkend na horách

U horalů nezřídka platí, že si svůj dům, tedy stan i spacák, nesou na zádech. Vedle toho musí nést samozřejmě dostatek vody, jídlo a několik náhradních vrstev oblečení. Pro toulky po horách jsou proto nejvhodnější outdoor batohy, neboli krosny, které nabízejí několik alternativ a k dostání jsou až do objemu 80 litrů. U krosny je důležitá především kvalitní a současně prodyšná výztuha zad, jež zajištuje dobrou ergonomiku a nepromokavost svrchního materiálu. Chytré rozmístění kapes, abychom měli osobní věci vždy po ruce, je pak příjemným benefitem.

Rekreační sporty s menším komfortním batohem

Pro kratší výlety a stejně tak běžné sporty, jako jsou brusle či rekreační cyklistika, jsou vhodné středně velké batohy, jež obecně označujeme jako sportovní batoh. Nejsou ani velké ani malé, optimální ke sbalení svačiny, lahve s pitím a nejnutnějších svršků. I pro tyto batohy ale platí, že by měly disponovat výztuhou zad, ideálně také reflexními prvky, abychom byli na ulici či silnici dobře vidět.

Batoh na kolo? Co nejkompaktnější

Jak říkají odborníci ze Singltrek, batoh na kolo a jeho provedení jako takové zásadně ovlivňuje to, jak se při jízdě budeme cítit. Obecně platí, že by měl být co nejlehčí a nejmenší. Pokud nám totiž jde o podání výkonu nebo jezdíme delší trasy, každý gram váhy navíc na zádech ucítíme. Zásadní roli tady hraje odvětrání zad, dostatek reflexních prvků a kvalitní vyztužení. Pád z kola ve velké rychlosti může být přeci zdraví ohrožující. Je-li pro vás bezpečnost primární, popřípadě vybíráte batoh pro dítě, doporučujeme rovnou vyhlédnout si batoh s páteřákem. Batoh by měl perfektně kopírovat záda a nikde netlačit. Protože bývají cyklistické batohy kvůli aerodynamice opravdu titěrné, je za nás lepší volbou batoh s pitným vakem, do něhož nemusíte složitě instalovat láhev. A jestli volit malý nebo ještě menší? Rozhodující je vždy délka trasy. Zatímco na hodinovou vyjížďku vám bude stačit větrovka a proteinová tyčinka, na celodenní cyklo výlet oceníte i náhradní svršky a pumpičku.