Pokud chcete pořídit své ratolesti kolo, na kterém se mu bude dobře jezdit a nebude si ničit zdraví například nesprávným sezením, věnujte pozornost tomuto článku. Zaměříme se v něm na to, podle čeho vybrat dobré dětské kolo, jak zvolit vhodnou velikost a jaké doplňky jsou na dětském kole důležité.
Špatně zvolená velikost může od jízdy zrazovat!
Rozhodně u nákupu jízdních kol pro děti neplatí, že pokud koupíte větší, nevadí to, protože dítě do něj brzy doroste. Nemělo by to tak být z toho důvodu, že takové kolo může být pro dítě značně nepohodlné a jízda na něm se jim nemusí líbit. A tak může po prvních jízdách přijít takové zklamání, že už na kolo nebude chtít sednout. Správnou velikost určíte jednoduše. Pokud se dítě rozkročmo nad kolo postaví, musí být mezi rámem a jeho rozkrokem prostor o velikosti cca 5-10 cm (pěst). Ze sedla musí pohodlně dosáhnout na řidítka a nohama na pedály a u malých kol také na zem.
Jak se vyznat ve velikostech?
Výrobci se mohou ve velikostech trochu lišit, nicméně platí, že je udávána v průměru ráfku kol, a to v palcích. Dětská kola tedy mají velikosti 12, 16, 18, 20 a 24 palců.
Nejmenším dětským kolem je velikost 12, před ním jsou už jen odrážedla. Velikosti 12 až 16 jsou vybavena demontovatelnými balančními kolečky a jsou bez převodů. Také na nich nenajdete brzdy, ale brzdí se u nich zpětným záběrem pedálů.
Kola o velikosti 18 a 20 už mohou mít více rychlostí a tedy přehazovačku, která se ovládá na řidítkách. Kola jsou už vybavena i klasickými brzdami a některá mohou mít i přední odpruženou vidlici pro pohodlnou jízdu v terénu.
Jízdní kola o velikosti 24 jsou už vlastně jen zmenšeninou kol pro dospělé. Najdete u nich přehazovačku s předním i zadním měničem převodů a také přední a zadní pákovou brzdu. Pokud je velikost 24 pro vaše dítě malá, je nejlepší volit kola pro dospělé s nejmenší rámy, tzv. juniorská kola. Tady teprve začíná dělení na horská, silniční a treková. V kategorii pro dospělé se už ale velikost neudává průměrem ráfků, ale délkou sedlové trubky. Nejmenší velikosti tedy jsou 13 – 15,5 palců.
Zaměřte se i na hmotnost kola
Nejlepší je samozřejmě kolo nejen osobně prohlédnout, ale dát ho na vyzkoušení také tomu, kdo na něm bude jezdit. Děti by si měli zkusit, jak se na něm sedí, jak se jim zvedá a přemisťuje. Čím lehčí kolo, tím se s ním lépe manipuluje a pro děti je potom jízda jednodušší a příjemnější. Lehčí kola jsou ta, která mají komponenty vyrobeny z materiálu s obsahem hliníku. Nevýhodou je jen jejich vyšší pořizovací cena.
Před koupí dětského kola také zkontrolujte, jestli se pedály a řetěz snadno otáčí. Vyzkoušejte brzdy a funkci nastavení posedu.
Co se týče doplňků, helma je základ. Za důležitý považujeme také zvonek a odrazky. Všechno ostatní je už jenom paráda, která na kole být může, ale nemusí.