Transplantace vlasů u žen – pro koho je vhodná?

Transplantace vlasů je účinným a definitivním řešením nevratného vypadávání vlasů. Častěji k ní přistupují muži. Ti jím obecně trpí více než ženy. To ale neznamená, že se tento problém ženám vyhýbá. V obou případech má nadměrné vypadávání vlasů negativní dopad na psychiku a sebevědomí.

Trápí vás nadměrné vypadávání vlasů? Vyzkoušeli jste nekonečné množství přípravků a nic nezabralo? Nebojte se, ještě jste nevyčerpali všechny možnosti, a i když teď možná ztrácíte naději, existuje způsob, jak tento stav jednou provždy zvrátit. V našem článku se dozvíte všechny potřebné informace o transplantaci a co by jí mělo předcházet, než se pro ní finálně rozhodnete.

Transplantace vlasů je posledním řešením

Vypadávání vlasů je nepříjemné a pro někoho extrémně stresující. Je nebezpečné tento zdravotní problém podceňovat, ale neměli byste ani panikařit. Vlasy vypadávají každému z nás denně.

O kolik vlasů přijdeme za den?

Některé zdroje uvádějí 50 až 80, jiné 100 až 150, a také se můžete dočíst, že po umytí hlavy může vypadnout až 300 vlasů a stále je to v normě. Pokud vás to mate, řiďte se pravidlem, že desítky vypadaných vlasů nevadí, stovky už ano. Pokud tedy patříte do druhé skupiny a váš stav se ani po několika týdnech nelepší, neprodlužujte své trápení a vydejte se k specialistovi, který vám pomůže najít nejvhodnější řešení.

Jaké jsou nejčastější příčiny vypadávání vlasů u žen?

  • Porod a doba kojení – v těhotenství má žena zvýšenou hladinu estrogenu. Díky tomu jsou vlasy v těhotenství obvykle krásně lesklé a vypadávají zcela minimálně. To se zhruba měsíc po porodu změní. Hladina estrogenu klesne a vlasy začnou vypadávat ve větším množství. Některé ženy zažijí doslova šok, jiné zvýšené vypadávání ani nepostřehnou. Vše se obvykle samo vrátí do normálu.
  • Hormonální změny – dalším rizikovým obdobím je menopauza, kdy opět dochází k poklesu estrogenu. To se dá obvykle vyřešit změnou životního stylu, zdravým jídelníčkem a potravinovými doplňky. Vypadávání vlasů mohou ale dočasně zažít i mladší ženy, které zrovna změnily značku antikoncepce, nebo ji úplně vysadily.
  • Stres a extrémní fyzická zátěž – úmrtí v rodině, pracovní stres, rozvod a další náročné životní situace mohou být příčinou nadměrného vypadávání vlasů. Pozor! Stres se na vlasech projeví s odstupem času (až 4 měsíců). Opět se jedná o dočasný stav, který lze vyřešit odpočinkem a klidem.
  • Extrémní diety – vypadávání vlasů je jeden z nejčastějších vedlejších účinků. Pokud vaše tělo nepřijímá potřebné množství živin a minerálů, ztratíte nejen nadbytečné kilogramy, ale také vaši bujnou kštici.
  • Časté a nešetrné vlasové úpravy – používáte vlasovou žehličku a fén denně, barvíte své vlasy, nebo je nosíte neustále stažené do těsných culíků? Pak se nemůžete divit, že vám začaly vypadávat ve velkém. Opět zkuste nejdříve změnit styl účesu a péči.

A co když nic nezabírá?

Ztráta vlasů má mnoho příčin. Ve většině případů se jedná o dočasnou záležitost, kterou lze zvrátit změnou životního stylu, jídelníčku, relaxací, případně doplňky stravy, kterými doplníte chybějící vitamíny a minerály.

Jenže v některých případech změna životního stylu nestačí. Týká se to žen, které mají k vypadávání vlasů genetické predispozice, mají po úrazu, nebo radioterapii. V těchto případech je transplantace nejefektivnějším řešením.

Transplantaci by měla vždy předcházet pečlivá diagnostika problému. Až poté lze navrhnout nejadekvátnější způsob léčby.

Pro koho se nehodí?

Transplantaci nelze provést u žen, které trpí difúzní alopecií a ložiskovou nestabilní alopecií. Podmínkou je dostatečná hustota dárcovské oblasti. Vlasy se transplantují z bezpečných míst, která nejsou náchylná k vypadávání vlivem hormonů nebo dědičnosti. Díky tomu jsou výsledky trvalé a nehrozí opětovné vypadávání.

Tímto způsobem lze transplantovat také obočí, vousy a další ochlupení na těle.

Dlouhodobé nadměrné vypadávání vlasů vždy řešte s odborníkem

Vždy je nutné odhalit příčinu a až poté nasadit léčbu. Ženy zaznamenají výraznější vypadávání vlasů několikrát za život nejčastěji vlivem hormonálních změn způsobených těhotenstvím, kojením a menopauzou.

Transplantace je optimálním řešením pro ženy, které utrpěly nevratnou ztrátu vlasů například v důsledku úrazu nebo radioterapie.

Absolvovaly jste transplantaci vlasů? Doporučily byste tento zákrok i dalším ženám?

Podělte se o vaše osobní zkušenosti a tipy.