Špatná geometrie kol. Jak se pozná, co obnáší a co s tím?

Geometrie kol určuje, v jakém směru se budou kola automobilu pohybovat po silnici. Jestliže jsou kola seřízena špatně, bude jejich trasa nerovná a je velmi nutné je opět znovu seřídit. Co tedy dělat a jak postupovat při nutnosti srovnání geometrie kol na vašem automobilu?

Kontrola geometrie kol

Doporučenou kontrolu geometrie kol uvádí každý výrobce odlišně, minimálně však jednou za rok byste si geometrii kol měli nechat seřídit. Geometrii kol byste měli také nechat překontrolovat v tom okamžiku, kdy se nestihnete vyhnout nerovnostem na vozovce a máte podezření, že by s geometrií kol mohlo být něco v nepořádku. Údržbu geometrie kol a auta celkově nikdy nezanedbávejte, můžete se díky ní vyhnout mnoha nepříjemným problémům, které vás mohou stát dost peněz.

Jak to poznat

Správná geometrie kol je pro vaši bezpečnou jízdu velmi důležitá. Důraz musí být kladen především na to, aby svislá osa kol zůstala i v zatáčkách nebo při zvýšeném zatížení kolmá k rovině vozovky, a tím byl vůz snadno ovladatelný. Vhodně musí být nastavena i sbíhavost, tedy správné úhly, které svírají podélné osy kol k podélné ose vozu v klidovém stavu. Nejčastějším důvodem k špatně seřízené geometrii kol je najetí na nerovnost na silnici, v českých podmínkách nejčastěji na hlubší díry, kterým se nestačíte vyhnout. Jak poznat, že je geometrie špatně seřízena? Všimnout si toho můžete ve chvíli, kdy vám při jízdě přímo vpřed auto samovolně uhýbá do strany, a tedy samo zatáčí. Jedním z dalších indikátorů je nerovnoměrné sjíždění pneumatik. Pokud jsou vaše pneumatiky opotřebované nerovnoměrně, hledejte vadu v geometrii kol. Tohoto si všimněte především, když kupujete pro vaše auto použité pneumatiky. Ve volantu pak můžete také cítit jemné vibrace.

Seřízení geometrie kol

Jakmile se vám zdá, že je geometrie kol na vašem automobilu špatně seřízena, navštivte váš oblíbený pneuservis, kde vám geometrii kol seřídí asi za 60 minut. Pokud navíc na internetu vyhledáte například „pneuservis Praha„, naleznete mnoho pneuservisů, takže je zaručeno, že bude geometrie seřízena během chvilky a nebudete muset čekat. Čas i výsledná cena se zvyšuje dle míry opotřebení náprav. Toto seřízení v pneuservisu má však smysl pouze v případě, že jsou veškeré ostatní součásti, jako jsou tlumiče nebo pružiny, v pořádku.

Pokud se vám byť jen lehce zdá, že vám automobil samovolně zahýbá nebo cítíte tlak ve volantu, navštivte váš pneuservis, aby vám nehrozilo možné nebezpečí a vy v budoucnosti nemuseli řešit mnohem větší problémy.