Satelit, nebo DVB-T2?

Na televizi se dnes chce dívat každý. Sice si spoustu programů můžeme pustit i přes počítač, přesto ve většině domácností televizi najdete. Nejčastěji takovou, která přijímá pozemní signál. To je totiž nejlevnější varianta. Ale skutečně se vám vyplatí?

Tzv. terestrický příjem vlastně nevyžaduje nic speciálního. Pokud máte dostatečně novou televizi, stačí vám ta, protože už má v sobě zabudovaný přijímač. Pro starší modely vás čeká investice do DVB-T antény, respektive spíš DVB-T2 antény, případně musíte koupit set-top box.

Technologie pozemního vysílání se mění

Patrně si ještě pamatujete dobu, kdy se přecházelo na vysílací standard DVB-T. Letos měníme na DVB-T2, což s sebou nese zajímavou otázku: Nebude lepší přejít na jiný formát vysílání? Veřejnost otravuje, že musí pořád přikupovat nové set-top boxy a řešit, zda jim vůbec bude fungovat televize. Poskytovatelé satelitní, IP a kabelové televize je lákají na bezstarostnost – nemusíte nic řešit a televize bude fungovat stále.

Největším soupeřem pozemního vysílání je satelit

Pozemní vysílání s sebou sice nese starosti, zato je ale úplně zdarma. Satelit je přesně opačný případ. Na začátku musíte investovat do satelitní antény a musíte si parabolu nechat namontovat. Taková parabola výrazně zasahuje do estetiky domu, v památkových zónách se umisťovat vůbec nesmí, a v některých oblastech (například severně orientovaných bytech) je zcela nepoužitelná, protože zde satelitní signál prostě nechytnete. Pak platíte měsíční poplatek.

Existují i další možnosti, třeba zmiňovaná kabelová či IP televize. Ty jsou ale finančně daleko náročnější, právě proto je největším soupeřem pozemního vysílání to satelitní.

Vycházejte z toho, co je u vás dostupné

Než ale začnete přemýšlet, jaká varianta by se vám líbila, prozkoumejte, z čeho si vlastně můžete vybírat. Jak již bylo řečeno, satelitní signál není dostupný všude. Také DVB-T signál nemusí být dostatečně silný, v tom vám někdy dokážou pomoci anténní zesilovače. IP televize je závislá od toho, zda ve vaší oblasti působí nějaký poskytovatel internetu s touto službou.

A jak si tedy vybrat správnou variantu? Jde o to najít rozumný kompromis v pohodlí a ceně. Na ceny vybavení (parabol, zesilovačů, antén) se můžete podívat například do e-shopu Ame.cz.