Rozhodněte se pro správnou autobaterii

Žádné auto nejezdí věčně bez problémů. Časem se začnou objevovat různé důvody k opravám. Mezi nejčastější poruchy náleží vybitá baterie. Nezapomínejte včas na její výměnu, protože jde o zdroj elektrické energie pro motorová vozidla.

Zaměřte se na důležité parametry

Určitě se nevrhněte na uspěchanou koupi, ale vše pořádně zvažte. Přílišná ukvapenost přinese různé potíže – nepůjde o bezúdržbový model, nebude kompatibilní pro vaše auto atd. Nejsnadnější řešení je najít uživatelskou příručku, kde se podíváte na vyžadované parametry. Vybírejte autobaterie podle typu auta. Vyhněte se druhům s nízkou kapacitou a nesprávnému napětí. Vezměte v úvahu startovací proud, především v případech, kdy uvažujete o používání automobilu za studených podmínek.

Autobaterie seženete v různých variantách. Standardní (údržbové) patří do starších osobních automobilů. Musíte zajišťovat doplňování elektrolytu. Mají nízkou cenu, ale neobejdou se bez intenzivního udržování. Bezúdržbové stojí více, ale zase nepotřebujete jiné výdaje. Vyznačují se poměrně vysokým výkonem během startování a dlouhou životností. K nevýhodám patří, že dobře nesnesou úplné vybití. Existují také trakční baterie, které se starají o konstantní dodávky energie v menším množství, což se využívá například u lodí a karavanů.

Různé technologie výroby

Rozdělení se uskutečňuje také podle použité technologie během výroby. Třeba u nejlevnějších olověných jsou elektrody tvořeny elektrolytem kyseliny sírové a olovem. AGM technologie patří k nejpokročilejším. V akumulátorech nenajdete tekutý elektrolyt, ale je obsažen ve vláknech tkaniny skelné vaty. Rovněž zkontrolujte datum výroby vybrané auto-baterie pro případnou pozdější výměnu. Tento údaj se uvádí docela složitě. Tento kód musíte dešifrovat. Jestliže vám něčím nevyhovuje doporučená značka podle příručky, zvolte si podle udaných specifikací jiného výrobce.