Pronájem bytů v Praze pro začínající rodiny nemusí být drahý. Stačí jen umět ušetřit na pravém místě. Jak na to?

Hledáte aktuálně pronájem bytů v Praze? Pokud zároveň spadáte do kategorie mladých začínajících párů nebo rodin, jistě uvažujete nad tím, jak za bydlení co nejvíce ušetřit. Přeci jenom nemovitosti právě v našem hlavním městě nepatří mezi nejlevnější. A proto se vyplatí znát alespoň několik pravidel pro co nejméně nákladný začátek společného života.

Pronájem bytů v Praze neprobíhá jen přes realitní kancelář

Ceny nemovitostí v Praze neustále rostou. Při hledání vhodného bydlení máte na výběr hned z několika možností. Klasickou cestou pro získání bytu v pronájmu je kontaktování vybrané realitní kanceláře. Jedná se o vůbec nejjednodušší cestu, bohužel je však třeba počítat s určitými nevýhodami. Tu hlavní symbolizuje fakt, že realitní kanceláře po budoucích pronajímatelích obvykle vyžadují poplatek za zprostředkování. Ten se může vyšplhat do výše hned několika měsíčních nájmů, což vám může především na začátku společného života vytvořit čáru přes rozpočet.

Pokud máte v Praze již rodinu nebo nějaké známé, určitě se jich zeptejte, jestli o nějakém volném bydlení k pronájmu nevědí. Je jasné, že bydlení získané přes známosti se obvykle obejde bez zbytečných poplatků realitním makléřům, a stejně tak i pravidelné měsíční nájemné nemusí být v takovém případě závratně vysoké.

Rozhodující je lokalita

Pro cenu nájemného je rovněž rozhodující lokalita. Jedná se o vůbec nejdůležitější faktor při volbě nového bydlení. Co se týče Prahy, je zřejmé, že byty v centru vás vyjdou mnohem nákladněji. A často se rovněž nejedná o ideální bydlení pro mladé rodiny s dětmi. Ty spíše ocení přítomnost přírody a plnou občanskou vybavenost v podobě školek i škol. Pokud je to váš případ, velmi oblíbené jsou například městské části Praha 9 nebo Praha 10. Ty se nacházejí v těsném kontaktu s přírodou a zároveň stále umožňují výbornou dopravní dostupnost do centra města.

Šetřit můžete i v domácnosti

A výběrem cenově dostupného bydlení to pochopitelně nekončí. Začít šetřit tak můžete například i v domácnosti, kdy se vyplatí přemýšlet o jednotlivých požíračích energie. Ty pak způsobují, že roční vyúčtování služeb vyvolá zděšení ve vašich očích.

Úspornější žárovky

První tip se týká osvětlení. Pokud v bydlení stále používáte klasické staré žárovky, měli byste se zamyslet nad jejich výměnou. V obchodech se přitom dívejte po takzvaných úsporných žárovkách. Ty dokáží vydat stejné množství světla, mnohdy však s mnohonásobně nižší spotřebou. Díky tomu tak výdaje za elektrickou energii potřebnou ke svícení můžete snížit třeba i o 80 %.

Topení pod kontrolou

Úspora se může týkat i vašeho topení. Pokud chcete potěšit svoji peněženku, zapomeňte na zbytečně přetopené místnosti a následné větrání. Vyplatí se přitom pořídit si k topení i kvalitní regulaci a termostaty. Ty budou sloužit k tomu, abyste mohli teplotu nastavit s vysokou přesností a v každé místnosti jinak. Většinou se totiž požadavky na teplotu v obývacím pokoji a ložnici výrazně liší. Díky tomu, že tak dostanete své topení pod kontrolu, můžete opět ročně ušetřit nemalé peníze.

Ušetřete i za vodu

A šetření se pochopitelně týká i dalších služeb, jako je třeba voda. Rozhodně lze doporučit, abyste si v koupelně a v kuchyni nainstalovali k bateriím takzvané perlátory. Ty mají za úkol vodu obohatit o vzduch a výsledkem tak je výrazná úspora. Počáteční investice do nich se vám velmi brzy vrátí.

A úspora vody se může týkat i praní. Pračku zapínejte až v případě, kdy máte plný koš prádla. Mnoho spotřebičů navíc dnes nabízí i funkci úsporného praní, díky kterému vodu také ušetříte.