Proč přesunout miminko do samostatného pokoje

Když se narodí dítě, je to veliká radost, ale ruku v ruce s radostí jde i starost. Jednou z nich je i to, jak vyřešit spaní. Je jasné, že ne všechna miminka jsou bezproblémová, a tak vás, z nejrůznějších důvodů, může každý večer čekat pláč nebo nespavost. Možná máte pocit, že nejlepší volbou je dítě umístit do ložnice, aby cítilo vaši přítomnost a tolik neplakalo. Přečtěte si ale pět důvodů, proč to nedělat.

1.  Samostatnost

Dítě, které spává samo, je více samostatné. Děti se také rychle učí nejrůznějším návykům a tím, že jej naučíte, že má svůj pokoj, kde spává, jej podpoříte ve zdravých spacích zvycích. Kdyby totiž s vámi spávalo příliš dlouho, těžko byste ho potom přivykali na skutečnost, že musí spát ve svém vlastním dětském pokoji.

Je jasné, že ze začátku je pro vás možná těžké a i necitelné odložit na noc miminko mimo vaši ložnici, ale v dnešní době, kdy existují chůvičky i monitory dechu, můžete svému dítěti poskytnout veškerou péči, o kterou si řekne, i když bude spát v jiné místnosti.

2.  Vzájemné rušení

Zatímco vy spíte 8 hodin v noci, miminka mohou a potřebují spát až 20 hodin denně v kratších intervalech. Mezitím se dožaduje pozornosti a přísunu potravy, a to i v nočních hodinách. Proto není nic neobvyklého, když vás pláč vzbudí několikrát za noc. To může být problém, zejména pro vašeho partnera, na kterém se může spánková deprivace podepsat v pracovní oblasti.

Další problém je, že malé děti mají na rozdíl od vás naprosto jiný denní i noční režim, a pokud máte kolébku nebo dětskou postel se zábranami umístěnou v ložnici, je jasné, že když už dítě spí, nemůžete ji využívat. Vyrušit ze spánku ho také můžete ať už odchodem do postele či třeba chrápáním, rozsvícenou lampičkou nebo čímkoliv jiným.

3.  Čas a místo pro vás a partnera

Důležitým faktorem je také, abyste s partnerem měli čas a místo jenom pro sebe. Přece jen péče o miminko je velmi náročná a zabere celý den, nezapomínejte však na svůj protějšek, který také potřebuje péči a pozornost. Kdyby s vámi miminko spávalo v ložnici nebo přímo v posteli, jsou některé činnosti s partnerem přímo vyloučené.