Pomaturitní studium němčiny – příběh studenta

Moje dcera v letošním školním roce úspěšně složila maturitní zkoušku a dostala se na vysokou školu, kterou si vysnila. Zkoušky zvládla docela snadno a my na ní byli s manželkou opravdu pyšní. Všechno zvládla na jedničku a mysleli jsme, že už nás nic nepřekvapí. Pak ale přišlo období prvních zkoušek a svět se otočil.

Některé zkoušky zvládla na poprvé a některé musela opakovat. Největší problém jí činila němčina. Vůbec nebyla schopná zkoušku udělat. Když zkoušku z němčiny nedala poprvé, zaplatili jsme jí individuální kurz němčiny v jazykové škole Pelican.

Ale nemohli jsme po ní chtít úspěch, když se tenhle jazyk učila jen pár hodin na střední škole. Přestože do kurzu docházela i dvakrát týdně, zkoušku se nakonec udělat nepodařilo, a ona musela ze školy nakonec nadobro odejít.

Za tak krátký čas se přece jen nedá toho zvládnout tolik jako za několik let, které jí prostě chyběly. Mrzelo nás to, ale musela se začít hledat vhodná alternativa.

Nakonec s ní přišla sama dcera. Předložila nám řešení, které se nám s manželkou moc líbilo. Její lektorka v jazykové škole Pelican jí navrhla, zda by nechtěla nastoupit do pomaturitního studia němčiny. Přestože začalo už druhé pololetí, ve škole stále nabírali žáky. Vše jsme si nechali pořádně vysvětlit a museli uznat, že to je dobrý plán.

Němčinu se do půl roku naučí, a pak se vrátí na vysokou školu, a pak všem vytře zrak. Tak vše bylo rozhodnuto. Nastoupí do pomaturitního studia a zůstane jí i status studenta. Stačilo pak už jen zaplatit školné, vyplnit přihlášku a začít studovat. To se zvládlo za pár dní a všechno se vrátilo do starých kolejí.

Hned za týden mohla nastoupit. Jak jsme později zjistili, jazyková škola Pelican navíc jako jediná v Brně nabízí pomaturitní studium němčiny. Dcera tam docházela každý den na čtyři hodiny a vracela se úplně jiná, než jak chodila domů z vysoké školy.

Nebyla na ní vidět únava, neseděla dlouho do noci u skript a hlavně byla spokojená.  Němčina jí najednou šla a nebyla ve třídě nejhorší. Hodně jí to zvedlo sebevědomí.

Jejich paní lektorka byla naprosto úžasná hlavně trpělivá. Pomáhala jim, jak se dalo. Sice dostávali úkoly i domů, ale ty dcera měla vyplněné během chvíle. Rozuměla všemu, o čem se učili, a ještě si pořádně zopakovala základy.

Díky tomu, že byla možnost studovat němčinu i v druhém pololetí, se dcera opravdu poměrně rychle zlepšovala. Prý na ně ve škole mluví jenom německy a ve třídě jich je málo, takže mají individuální přístup. A hlavně se neučila nic jiného než opravdu ten jazyk.

Ve třídě si našla spoustu dalších kamarádů, se kterými začala trávit volný čas. Nakonec to vypadalo, že se po pomaturitním studiu němčiny na vysokou školu ani nevrátí. Domlouvali se s ostatními, že by odjeli na zkušenou do zahraničí. A my ji s manželkou v jejím rozhodnutí nechtěli bránit.

Uvidíme, jak se nakonec rozhodne. Ale určitě budeme jazykovou školu Pelican všude doporučovat. Dcera toto rozhodnutí považovala za jedno z nejlepších, které kdy mohla udělat. A my jen souhlasili.