Pletací a háčkovací příze. Je mezi nimi rozdíl?

Máte rádi ruční práce? Chtěli byste si vytvořit design vlastního svetříku, šály nebo dečky od prvního vlákna? Pak si něco upleťte nebo uháčkujte.

knit-869221_640

Pletací příze – výběr

Působí podobně, přesto jsou každé jiné. Na pohled i na omak. Máme na mysli strukturu vzorů pletení a háčkování. U pletení vznikají spíše hrubší designy, háčkováním vykouzlíte minimalističtější vzory. Jak se vybírají příze pro jednotlivé techniky? U pletení se využívají jehlice, které jsou různých velikostí, avšak zpravidla se jedná o robustnější nástroje. Proto lze všeobecně říci, že na pletení se používají silnější příze. Až budete lovit mezi klubíčky, přemýšlejte, jaký vzor budete dělat, co budete plést (svetr, šálu, čepici, rukavice atd.), jaké barvy chcete. Pletací příze se liší rozměry, návinem a také gramáží. Rozměry se orientují i podle síly jehlic, většinou platí, čím silnější příze je, tím objemnější jehlice potřebujeme. U přízí se vybírá i složení, což je logické, i u dalších oděvů zkoumáme složení tkaniny. Příze mohou být přírodní, umělé či ze směsi. Akryl nebo klasická vlna zahřejí v zimě, na jaro a podzim se hodí bavlněné příze.

Háčkovací příze – prodej

Jak jsme zmínili, u háčkování lze pracovat se slabšími vlákny. S nimi klidně vytvoříte minimalistické kousky, klidně i krajku. Stejně jako u pletení se i zde můžete orientovat dle síly háčku – čím menší je, tím tenčí háčkovací příze se využije. Vlněnou přízi využijete na lehčí svetříky, které unosíte i na jaře. Pro opravdu huňaté kousky se háčkování nepoužívá, bylo by to hodně pracné. Jak jsme zmínili, háčkováním si můžete vyrobit i domácí dekorace (prostírání, ozdoby na vánoční stromek atd.). Pro tyto artikly se používá především bavlněná příze, která nepruží, takže výtvor drží tvar. Navíc můžete výrobek naškrobit, aniž by vlákno přišlo o svoji strukturu. Hledáte velký výběr přízí a dalších pomůcek na háčkování, pletení či galanterii? Pak mrkněte na web Propleta.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Life style a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.