Při zařizování bytu nebo domu záleží na každém detailu. Týká se to i výběru vhodných vypínačů. Dnes už je jejich nabídka poměrně pestrá, a to z hlediska designu, materiálu i barevnosti. Pravděpodobně nejprodávanější bude bílá verze, která je nadčasová a hodí se do každého interiéru. Už jste někdy slyšeli o skleněných vypínačích?
Historie vypínačů začala těmi jiskřícími
První vypínač spatřil světlo světa poměrně záhy, už v roce 1884. Jeho vynálezcem byl John Holmes. Tento vypínač byl dost nepraktický, hromadily se v něm usazeniny, a navíc jiskřil, takže k bezpečnosti měl hodně daleko. Ale už i to byl pokrok. V designu vsadila Amerika na páčky, zatímco Evropa dala přednost otočným vypínačem.
Za první republiky byly oblíbené kulaté keramické vypínače, ale objevily se i porcelánové či skleněné, které mnohdy podtrhávaly bohatství těch, kteří je vlastnili. Po druhé světové válce se přestaly otočné vypínače používat a nahradily je páčkové, posléze kolébkové a klapkové. Jako hlavní materiál se nejprve ujal bakelit, později plast. V současné době vedou velkoplošné vypínače.
Skleněné vypínače opět v módě
Moderní domácnost sází na minimalismus v interiéru. Tento styl velmi dobře doplňují skleněné vypínače, které se zase hlásí o slovo. Nyní už nejsou určené jen pro nejbohatší vrstvu, ale dovolit si je může prakticky kdokoliv. Jsou vyrobené z čirého tvrzeného skla a lze je ovládat letmým dotykem i prostřednictvím chytrého mobilního telefonu, případně dálkovým ovládáním. Tyto vypínače obvykle pracují ve standardní elektrické síti 230V. Bývají podsvícené, přičemž červená značí zapnuto, zatímco modrá vypnuto.
Skleněné zásuvky výborně doplní vypínače
Ke skleněnému vypínači patří zásuvka ze stejného materiálu. Jejich nadčasový design skvěle doplní interiér moderního bytu nebo domu. Skleněné zásuvky se vyrábějí v klasické bílé i černé barvě, nechybí ani trendy šedá nebo béžová. Zásuvky ze skla mají dětskou bezpečnostní pojistku. Jejich výhodou je delší životnost, než je tomu u plastových zásuvek.