Laminát, vinyl nebo dřevo. Jak vybrat tu správnou podlahu?

Stavíte či rekonstruujete? K novému bydlení neodmyslitelně patří i nová podlaha. Jak si však vybrat tu správnou, která nevyčerpá váš rodinný rozpočet, bude vypadat skvěle a zároveň dlouho vydrží? Zde je přehled nejčastěji vybíraných podlah!

Vinylová podlaha

Tento typ podlahové krytiny volí velmi velké procento lidí. Důvody jsou jasné – bohatý výběr dekoru a barev, snadná údržba a zejména příznivá cena. Velkou výhodou je také její odolnost. Nemusíte se bát poškrábání, poškození vodou, oděrek ani drápků vašich mazlíčků. Vinylová podlaha je tak ideální do namáhaných prostorů – jako je kuchyně či předsíň. Mnoho lidí ji také využívá do koupelen – nese totiž skvěle teplo a je velmi příjemná na bosou nohu. Navíc je odolná vůči vodě, takže pošplíchání jí neuškodí. Velkou nevýhodou je však to, že je vyrobená ze syntetického materiálu. Pokud tedy vybíráte podlahu do ložnice nebo dětského pokoje, vždy dejte přednost podlaze z přírodního materiálu. Velmi dobrou alternativou je ekologická podlaha, která má podobné vlastnosti jako vinyl, avšak je z recyklovatelného materiálu bez jakéhokoliv přídavku chemikálií.

Laminátová podlaha

Pokud máte rádi dřevo, ale váš finanční rozpočet tuto variantu nedovoluje, laminátové podlahy jsou skvělými imitátory. Dekory dřeva jsou velmi propracované a k dostání v mnoha barvách. Laminátová podlaha je snadno udržovatelná a chráněná vůči poškození. Již při výrobě je totiž opatřena ochrannou vrstvou. Není tedy potřeba ji ošetřovat. Pozor si však musíte dávat na vodu, při neopatrném zacházení by se mohla vypoulit. Naštěstí se však skládá z lamel a tak nahradit poškozenou lamelu není nijak zvlášť velký problém.

Dřevěná podlaha

Bezesporu nejoblíbenější a nejkvalitnější podlahou zůstává dřevěná podlaha. Za trochu vyšší cenu si můžete dopřát neopakovatelný pocit, který dřevo ve vaší domácnosti navodí. Každá dřevěná podlaha je také originál – nikdy se totiž nenajde identický kousek dřeva. Skvěle se hodí do ložnic či obývacích pokojů. Dřevo při správném zacházení vydrží velmi dlouho, takže investice se do budoucna určitě vyplatí.

A jaké podlaze dáváte přednost vy?