Stavba rodinného domu – co nepodcenit?

Do výstavby rodinného domu se většina z nás vrhne jenom jednou za život. Proto je třeba pečlivě promýšlet každý krok, chcete-li docílit vysněného bydlení. Co všechno nesmíte podcenit a zanedbat?

Rozvrhněte si finance

Už před samotným začátkem stavby rodinného domu musíte zařídit spoustu věcí. Alfou a omegou všeho jsou pochopitelně finance, které si musíte dobře rozvrhnout. Sepište si, kolik jste ochotni investovat do koupě pozemku a kolik do samotné stavby, promyslete, jestli se vám vyplatí stavět svépomocí, nebo bude výhodnější obrátit se na specializovanou firmu, která vám zhotoví rodinný dům na klíč. V takovém případě si ale přesně pohlídejte vymezení rozsahu i kvalitu prací a materiálů.

Ujasněte si, co chcete

Velkou investici po nákupu pozemku představuje projekt rodinného domu. Na něm se rozhodně nevyplatí šetřit – uvědomte si, že v domě strávíte podstatnou část svého života. Zvolit můžete buď individuální projekt, který bude přesně podle vašich představ a potřeb, nebo typový dům z katalogu, který v současnosti představuje asi nejčastěji využívanou variantu, protože je rychlejší a zároveň méně nákladný. Dopředu znáte cenu za projekt i realizaci, prohlédnout si navíc můžete již postavené domy, a udělat si tak o vašem budoucím bydlení jasnou představu.

Na čem nešetřit

I přesto, že byste rádi uspořili nějakou tu korunu, jsou místa, kde byste šetřit rozhodně neměli. Jde například o zateplení, těsnění, kvalitní okna či dveře. V budoucnu byste totiž pak mohli být velice nepříjemně překvapeni, až vám dorazí účet za elektřinu. Škudlit se rozhodně nevyplácí ani, pokud jde o materiály – ve stavebnictví totiž platí, že čím levnější, tím méně kvalitní. Rozumnějším řešením bude nedělat dům větší, než je nutné. Vězte, že to oceníte hlavně v pozdějším věku, až děti odrostou. Pak totiž budete tíhnout k menším prostorům a nebudete mít sílu ani energii se o velký dům starat. Tak, myslete na budoucnost už teď!