Kuriozity ze světa kryptoměn

Kryptoměny jsou digitální měny, které v současné době ovládají svět. Jedná se o novodobý druh peněz, ale v elektronické podobě. Jsou rozšířeny po celém světě a investice do nich se ve velkém množství případů opravdu vyplatí. Inspirujte se těmito kuriozitami a buďte informovaní.

1) Jednou z kryptoměn jsou i bitcoiny. Ty se buď těží nebo si je můžete koupit. Možná vás překvapí, že až 80 % bitcoinů se vytěží v Číně. Je to dáno nižší cenou za elektřinu, kdy se bitcoiny těží na opravdu velkém množství herních počítačů. V Česku se pak například vytěží 2 až 3 % bitcoinů.

2) Téma kryptoměny je sice spíš doménou dospělých, ale není na škodu vzdělávat i děti. Například v časopisu Mateřídouška byly bitcoiny zmíněny již v roce 2017. A děti se dozvěděli, že digitální měnu vynalezl neznámý programátor. O rok později se děti mohly pobavit u komiksu o bitcoinech.

3) Kromě bitcionů existují i jiné kryptoměny. S některými se dá také velmi dobře obchodovat, mezi ně patří například ripple, iota, tether, ethereum nebo třeba litecoin.

4) Někteří lidé se do kryptoměn nebojí investovat. Mezi nimi například nizozemský podnikatel Didi Taihuttu. Ten prodal veškerý svůj movitý majetek, peníze investoval do bitcoinů a se svou rodinou cestuje po světě. Nizozemec s bitcoiny obchodoval už v roce 2010 a i když zažil i neúspěch, rozhodně ho to neodradilo od dalšího obchodování a v kryptoměnách vidí budoucnost, protože hodnota digitálních peněz bude stoupat.

5) Zajímavé data se dozvíme i při výpočtu spotřeby energie, která pokryje roční těžbu a provoz bitocoinové sítě. Jedná se zhruba o 37 TWh. Přičemž například roční spotřeba elektřiny v celé České republice se ročně pohybuje okolo 60 TWh.

6) Velké množství zemí v současnosti přijímá platbu bitcoinem i dalšími kryptoměnami. Kromě školného na Kypru tak můžete zaplatit pomocí bitcoinů i v Německu, v Japonsku a v dalších zemích. V Japonsku si můžete za bitcoiny koupit dokonce automobil.

7) V Česku se kryptoměnám daří také. Naše země má dokonce několik bankomatů a směnáren pro bitcoiny a obchodníci tuto digitální měnu akceptují čím dál častěji. Informace o kryptoměnách a konkrétně bitcoinech tak můžete vidět nejen na internetu, v televizi, ale také v tištěných médiích nebo o kryptoměnách slyšet v rádiu.

8) 8) O digitální měny je neustále zájem a její cena se bude zvyšovat. Právě teď je ta ideální chvíle, kdy investovat do Bitcoinů. Například v Číně se podařilo bitcoinu pokořit hranici 6000 dolarů, za pět let může nákup bitcoinů stát až 25 tisíc eur. Nemusíte investovat všechny své úspory, ale je dobré alespoň z části peněz udělat rychle a jednoduše další peníze.