Jaro je tady – co potřebuje vaše auto po zimě?

Konečně jsme se dočkali a jaro je tady v plné síle. A právě teď nastává doba, kterou dobře zná každý zodpovědný motorista – po zimě je třeba věnovat čas a pozornost svému automobilu. Jakou nezbytnou údržbu mu musíte poskytnout?

Přezujte pneumatiky

Tím prvním, co nás všechny čeká, je přezouvání pneumatik. Někdo to zvládne svépomocí, jiný raději zajede do nejbližšího pneuservisu. Investice pár stokorun se vám rozhodně vyplatí, „profíci“ vám totiž ušetří čas i námahu. Navíc vám kola před výměnou zkontrolují a provedou i jejich vyvážení. Právě ono se totiž významnou měrou podílí nejen na komfortu jízdy, ale i na ovladatelnosti celého vozu. Uvědomte si, že dennodenně v autě vozíte nejen sebe, ale i vaše nejbližší.

Zkontrolujte brzdy

Překontrolovat nezapomeňte také stav brzdových destiček a kotoučů, a to alespoň vizuálně. Automechanici ale doporučují je také vyčistit, nepořádek, který je na nich zachycený, totiž snižuje jejich funkčnost i životnost. To je však práce pro značkový servis. Pozornost věnujte také stavu brzdové kapaliny, nepodceňujte její výměnu – interval se pohybuje v rozmezí od jednoho do tří let.

Vyčistěte klimatizaci

Také znečištěná klimatizace dovede udělat pořádnou paseku. Nejen, že zvedá spotřebu vozu, ale dobře se v ní daří nejrůznějším zákeřným mikroorganismům, bakteriím a plísním. Nezapomínejte ani na výparník klimatizace, který může být rovněž zdrojem nepříjemného zápachu. Svěřte čištění klimatizace do rukou profesionálů, dokonale vám ji totiž vyčistí jen v servisu. Zvažte také doplnění chladícího média.

Vyměňte stěrače

V zimě dostaly pořádně zabrat také stěrače – mráz, led a kolísavé teploty jim vůbec nesvědčí. Jsou zdeformované či naprasknuté a často tak brání v dobrém výhledu z okna. Jarní měsíce, hlavně duben s jeho aprílovým počasím, bývají bohaté na dešťové srážky, proto s jejich výměnou rozhodně neotálejte.

Ukliďte

Na závěr pak ukliďte automobil také uvnitř. Vyčistěte čalounění sedačky, umyjte koberečky, vyluxujte. Vyhoďte všechen nashromážděný nepořádek z nejrůznějších koutů a úložných prostor, utřete palubní desku, volant i řadicí páku. Vyndejte také zimní výbavu, ať už jde o škrabku na škrábání skla nebo smetáček na odstranění sněhu. A pak už můžete směle brázdit silnice!