4 tipy, jak po zimě pročistit tělo

Začátek jara představuje ideální čas pro detoxikaci našeho organismu. Ta nám pomůže zbavit se nahromaděných škodlivin, vlije do žil novou energii, zažene únavu, pochmurnou náladu, a navíc působí preventivně proti mnoha zdravotním problémům.

Nepodceňte přípravu

Ze všeho nejdřív se musíte na detoxikaci náležitě přichystat. Právě příprava totiž hraje důležitou, i když často opomíjenou roli. Posílit byste měli vylučovací orgány, jako jsou játra, ledviny a střeva. Vylučování nahromaděných toxinů tak bude daleko snazší. Roli hraje také psychika, naplánujte si proto očistu na období, kdy vás nečeká žádná zvýšená zátěž, ani neřešíte žádné závažné zdravotní problémy.

Odlehčete jídelníček

Detoxikace neznamená hladovění. Jakmile vaše tělo strádá, chybí mu nejen energie, ale i důležité živiny. To vše se pak odrazí na vaší psychice, cítíte se podráždění a nervózní. Jisté změny v jídelníčku však přesto zapotřebí jsou. Strava by měla být pestrá a lehce stravitelná, aby zbytečně nezatěžovala vaše tělo. Chybět v ní pochopitelně nesmí dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků a luštěnin. Vyhněte se naopak tučným mastným jídlům, uzeninám, konzervovaným potravinám, sladkostem i mléčným výrobkům. Tabu by měl být alkohol.

Hlídejte si pitný režim

Hydratace je pro náš organismus klíčová, takže bez tekutin to nepůjde. Právě ony zlepšují lymfatický systém, tělesné procesy a funkce orgánů. Ideální je pít čistou neperlivou vodu a ředěné ovocné a zeleninové šťávy, které vám zároveň dodají i spoustu cenných látek, vitamínů a minerálů. Zařadit ale můžete také sypané čaje, ať už ovocné nebo bylinkové. Užitečným pomocníkem při detoxikaci je čaj matcha, který se pyšní vysokým obsahem chlorofylu. Ten vyplavuje z těla toxiny a těžké kovy. Vyhněte se naopak alkoholu a snažte se omezit také konzumaci oblíbené kávy. Pokud se jí nedovedete zcela vzdát, vyměňte ji za kávu bez kofeinu.

Zacvičte si

Pohyb je synonymem zdraví, rozproudí krev a celý lymfatický systém a umožní našemu tělu dokonale fungovat. Vyzkoušejte nějaké méně náročné cvičení, zajděte si třeba na jógu, pilates, do bazénu, zaskákejte si na trampolíně nebo vyrazte na procházku na čerstvém vzduchu. Najděte si na tyto aktivity čas a překonejte svou lenost. Pozitivně se to odrazí nejen na vaší fyzické, ale i psychické kondici!