Jak vybírat dřezovou baterii: 3 nejdůležitější věci, které je dobré promyslet dopředu a vychytávky, které usnadní práci

Jak vybírat dřezovou baterii, aby ladila s celkovou koncepcí a byla nejen hezká, ale také praktická? Tuto otázku si položí každý, kdo se zabývá realizací nové kuchyně, stejně jako ten, komu baterie dosluhuje. Zvažovat typ a materiál je dobré dopředu. Pokud jde o výměnu, je možné si polepšit a vybrat takovou, která má vychytávky vhodné právě pro mytí ve dřezu.

Podle čeho se při výběru dřezové baterie orientovat

Tři nejdůležitější věci, podle kterých je potřebné se při výběru orientovat, jsou:

1. umístění

2. ovládání

3. materiál

4 typy podle umístění

Promyslet umístění je velmi důležité, protože podle toho se volí konkrétní typ. Existují čtyři možnosti:

1. nástěnné

2. stojánkové

3. sklopné

4. podomítkové

Nástěnné

Nástěnné baterie jsou velmi časté. Jak již název napovídá, jsou instalovány přímo na stěně do omítky nad dřez.

V tomto případě je nutné dbát na správnou rozteč. Platí tady dvojnásob pořekadlo – dvakrát měř, jednou řež.

Stojánkové

Ty dlouhodobě nejoblíbenější jsou dnes již klasické stojánkové, které se montují na linku nebo přímo na dřez.

Sklopné

Jedná se o stojánkovou baterii se speciální konstrukcí, která umožňuje sklopení. Je to velice šikovná vychytávka, díky níž je možné ji umístit pod okno, aniž by byla jakkoliv omezena možnost jeho otevírání.

Podomítkové

Na výsluní se dostávají díky tomu, že celá technika je skrytá pod omítkou a viditelné je pouze výtokové rameno a ovládání. Je to velmi efektní řešení a designově se hodí především do moderně řešených kuchyní.

3 druhy podle způsobu ovládání

S pokrokem se zvyšují možnosti výběru, i co se týče způsobu ovládání:

1. kohoutkové

2. pákové

3. termostatické

Dřezová baterie

Kohoutkové

Tradiční kohoutkové jsou dnes méně používané, ale najdou uplatnění jako designový kousek k doplnění rustikálního a retro stylu.

Pákové

Jsou velmi praktické a stále více oblíbené, jelikož se jednoduše dají pustit i zastavit jediným dotykem. Díky této vlastnosti se neušpiní a neumastí ovládání při každém použití. To je v kuchyni velice důležité.

A není to jediná výhoda – dochází ke značným úsporám vody, oproti klasickým kohoutkovým až o 30 %.

Termostatické

Automaticky směšují teplou a studenou vodu tak, aby vytékala voda o předem nastavené teplotě. Nejen že jsou bezpečné a vhodné pro děti, ale jsou ještě šetrnější než pákové a oproti klasickým kohoutkovým ušetří až 50 % vody.

Materiál má ladit se dřezem a dalším vybavením kuchyně

Vodovodní baterie do kuchyně se vyrábějí nejen v různých provedeních, ale také z mnoha různých materiálů. Zásadní je, aby druh i materiál ladil s ostatním vybavením.

Jaké materiály jsou na výběr? Je jich víc než dost, ale nejčastěji se používají:

– mosazné, včetně slitin mosazi

– nerezové

– pochromované

– granitové

Mosazné

Jsou velmi kvalitní, dá se říct, že vydrží věky. Bez další povrchové úpravy se hodí spíše do retro stylu.

Nerezové

Hodí se především k dalším nerezovým částem kuchyně.

Pochromované

Jsou velmi rozšířené. Základním materiálem bývá kvalitní kov, slitiny mosazi nebo mosaz, na které je jako povrchová úprava nanesený chrom.

Granitové

Jedná se o drcenou žulu spojenou pryskyřicí s barvivem, ze kterého se vyrábí také dřezy. Proto je velmi elegantní mít oba komponenty nejen ze stejného materiálu, ale také sladěné barevně.

Nejen materiál na povrchu je důležitý

Dlouhou životnost zajistí kvalitní kartuš – vnitřní součást, která zajišťuje mísení vody a sílu průtoku. Nejmenší životnost má plastová kartuš, nejvyšší mosazná a keramická.

Vychytávky, které usnadní práci

Většina lidí už má na mytí nádobí myčku, přesto mytí ve dřezu, a to nejen nádobí, je stále aktuální záležitost a existují vychytávky, které práci usnadňují:

– výsuvná koncovka s možností nasazení spršky je velice praktická, protože proud vody se snadno dostane do všech koutů dřezu a dokonce i mimo něj

– pohyblivé rameno je naprostou nezbytností, usnadní se tím vkládání nádobí i mytí ovoce a zeleniny

– vysoké výtokové rameno usnadní vkládání velkého nádobí, mytí rukou i nabírání vody a poskytne dostatek prostoru i v okolí dřezu.

Jak vybírat dřezovou baterii podle typu umístění, druhu ovládání a materiálů už víte, a to určitě lépe, než většina lidí. Teď jste vyzbrojeni k dalšímu průzkumu. Neváhejte tyto informace použít při výběru a diskuzi s prodejci!

Co myslíte, má cenu se pouštět do výběru sami nebo je lepší vše svěřit odborníkům? Podělte se s námi v komentářích o svůj názor a napište nám, jak to děláte právě vy!

Příspěvek byl publikován v rubrice Bydlení a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.