Jak se starat o permanentní make-up: 6 tipů pro rychlé hojení a zachování výrazných barev

V následujícím článku naleznete několik užitečných rad, jak se starat o permanentní make-up. Dozvíte se, jak pečovat o pokožku v rozhodujícím období po zákroku, kdy je to nejdůležitější pro bezproblémové hojení i výsledný dlouhodobý efekt.

Jak se starat o permanentní make-up, aby vám vydržel co nejdéle výrazný?

Chcete ušetřit spoustu času při ranní rutině a chystáte se nechat si udělat dlouhodobě krásné obočí, oční linky či plné rty? Nebo možná máte aplikaci permanentního make-upu právě za sebou. Poté je už na vás, jak s dílem vaší make-up artistky naložíte. Rozhodně se vyplatí věnovat pozornost následné péči, která je popsána v bodech níže.

1) Dbejte pokynů vaší kosmetičky

V salonu, kde proceduru podstupujete, dostanete detailní instrukce, jak se chovat k pokožce po aplikaci permanentního make-upu. První dny jsou opravdu klíčové, proto dodržte poctivě všechny pokyny – děláte to pro sebe!

2) Klid na regeneraci

Hojení je proces, který vyžaduje co nejohleduplnější zacházení ke zkrášlenému místu a dostatek času. První dva dny je místo zákroku zarudlé a mírně oteklé. Také je vylučován na povrch tkáňový mok, který je dobré otřít jemně čistým kapesníčkem, aby následný stroupek byl co nejmenší. Tyto projevy jsou naprosto přirozenou reakcí kůže a brzy odezní. Poté se na povrchu se vytvoří stroupek, který necháte vyhojit a odloupnout. Strup nikdy neloupejte!

3) Líčení je tabu

Kosmetička vám možná doporučí nebo dá krém na ošetření – nic jiného určitě nepoužívejte, dokud se stroupek nesloupne. Pozor dávejte také v okolí příslušného místa a raději se kosmetice na obličej vyvarujte. Nepoužívejte ideálně žádná líčidla nebo rozumné minimum na vzdálenější část obličeje, ani lak na vlasy.

4) Sport i sauna počkají

Přílišné pocení není žádoucí, protože stékající pot by mohl hojící se ranky dráždit. Takže raději zvolte méně intenzivní formu sportu nebo klidně něco pomalejšího na zpevnění těla jako jsou pilates a jóga. A saunu úplně vynechte.

5) Relaxujte ve stínu

Sluníčko bude na chvíli váš nepřítel, hlavně v prvních dnech po aplikaci. V době hojení je pokožka narušená a mohlo by dojít k tvorbě nadbytečného pigmentu. Po pár dnech již na sluníčko můžete, ale nezapomeňte se natřít prostředkem s vysokým ochranným faktorem.

6) Decentní hygiena

Místo zákroku samozřejmě udržujte v čistotě, ale omývejte jemně a krátce a jen, když je to nutné. Také vynechte návštěvu bazénu.

Konečně je to venku!

Sloupnul se stroupek a vy konečně vidíte detailně to mistrovské dílo. Něco se vám nezdá? Není to moc světlé? Takhle jste si to nepředstavovaly? Rozhodně zachovejte klid, pigmenty právě vyšly na světlo a budou ještě nějakou dobu pracovat. Je možné, že to bude trvat, až tři týdny. Až potom řešte eventuální nespokojenost s kosmetičkou, možná bude dobré udělat korekci, je to běžné.

Dlouhodobý výhled

Barvička se ustálila a teď přemýšlíte, jak dlouho vám to dílo vydrží? To je velice individuální, ovlivňuje to několik faktorů, které byste měly brát v úvahu:

  • věk,
  • metabolismus,
  • imunita,
  • sluníčko,
  • pot.

Věk a metabolismus jdou většinou ruku v ruce, lymfatický systém mladších žen rychleji obnovuje pokožku, a tím dochází i k časnějšímu odbourávání barvy. Imunita hraje roli například u oparu – když se opar vyskytne, je hojení rtu mnohem delší a může to ovlivnit i rozložení barvy. Snažte se ho proto co nejrychleji zbavit. Dále barvám škodí také sluníčko a pot.

Stále upravená

Ať už máte nové řasy jako panenka nebo krásné malinové rty, čerstvě po zákroku je správné zacházení s pokožkou víc než důležité. Nastává doba několika týdnů, kdy je třeba některé příjemné činnosti více či méně omezit. Možná je třeba udělat si čas na něco, co jste odkládaly, místo toho abyste svoji pokožku vystavovaly nepříznivým vlivům potu, vlhkosti nebo sluníčka. Za nějaký čas to oceníte, protože výsledek bude díky vaší pečlivé péči maximální.

Chystáte se na permanentní make-up a zrovna se to snažíte naplánovat tak, aby vám to příliš nezasahovalo do programu? Podělte se o vaše pocity, jestli se vám to zdá obtížné nebo omezující. Nebo jestli zrovna jste ve fázi hojení nebo máte jakoukoliv zkušenost, předejte ji dále!