Co je bitcoin a jak ho můžete použít? A víte vůbec, s jakým záměrem byl roku 2009 vytvořen?

Co je bitcoin? Určitě jste už tento pojem někdy slyšeli a tak zřejmě víte alespoň to, že jde o tzv. kryptoměnu. Možná jste si i stihli všimnout, že se pozvolna stává poměrně běžnou součástí života čím dál většího počtu lidí. Zajímá vás, zda byste pro něj rovněž dovedli najít využití? Víte, s jakým záměrem ho před nějakými deseti lety jeho autor stvořil? A znáte například jméno toho člověka? A třeba byste chtěli vědět, zda má smysl do této virtuální měny případně i investovat? Na tyto otázky vám dnes nabídneme stručné a snad i srozumitelné odpovědi. Pojďme na to!

Kdy byl bitcoin „přiveden na svět“?

Bitcoin (BTC) je označení momentálně nejznámější a nejrozšířenější virtuální měny a stejné pojmenování je běžně používáno rovněž pro celou počítačovou platební síť, ve které „funguje“. Pokud jde o vznik, je stále jisté pouze to, že odborná práce s názvem „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“ se na internetu objevila již v roce 2008 a počátkem roku následujícího byly do oběhu uvolněny (vytěženy) první BTC mince, čímž byly položeny základy celé sítě.

Je tvůrcem Satoshi Nakamoto?

Kdo je stvořitelem BTC, to už nemůžeme tvrdit se stoprocentní jistotou. Za autora je sice od počátku považován jistý Satoshi Nakamoto, nicméně se jedná zřejmě pouze o pseudonym. Krom toho se objevil i názor, že ve skutečnosti nejde o jediného člověka, nýbrž o celou skupinu vývojářů a kybernetických nadšenců. A aby nebylo pochybností málo, objevují se na scéně i další jména. Byznysmen a vizionář Elon Musk, který je s bitcoinem rovněž spojován, sice svůj případný podíl na vývoji této kryptoměny už několikrát popřel, ale například australský podnikatel Craig Wright se roku 2016 za autora BTC prohlásil sám a podle všeho se zdá, že je nejpravděpodobnějším kandidátem na „otcovství“ právě on.

21 milionů BTC jako alternativa národních měn

Má-li být řeč o hlavních důvodech vzniku BTC, za zmínku stojí jistě fakt, že se objevil v období ekonomické krize a to jako potenciální alternativa nestálým národním měnám. Byl navržen tak, aby ho nebylo možné ovlivňovat, a není tedy v „bezprostředním dosahu“ vlád jednotlivých zemí i jejich centrálních bank. Jeho kybernetické mince jsou uvolňovány do oběhu sítí počítačů se speciálním softwarem a to pozvolna se snižujícím tempem. Konečného počtu (21 milionů mincí) má být dosaženo až v roce 2140, přičemž 99 % z celého množství bude v oběhu už o poznání dříve, a sice roku 2033. Zda, případně kdy může bitcoin zcela nahradit klasický peněžní systém, zůstává otázkou, na kterou momentálně neznají odpověď ani ti největší odborníci z řad ekonomů či programátorů.

Má tato kryptoměna uplatnění už dnes?

O tom nepochybujte! Je sice pravdou, že počet příležitostí k platbě BTC mincemi roste jen pozvolna, ale i tak je více než 15 tisíc míst, na kterých můžete vaši útratu uhradit právě touto kryptoměnou, číslem více než slušným. A pokud vám to snad přece jen připadá málo, zkuste si uvědomit, že bitcoin existuje teprve jedinou dekádu a je tak v oblasti financí něčím zcela novým, co si musí nejprve získat důvěru potenciálních uživatelů. Teprve potom může dojít i k jeho masovému rozšíření.

Paralelní Polis je „Mekkou“ bitcoinu

Pokud žijete v České republice a máte v úmyslu tuto kryptoměnu používat k běžným transakcím, pak vás jistě potěší fakt, že je zde v tomto ohledu příležitostí podstatně více, než ve většině zemí světa. Ano, BTC se u nás opravdu daří poměrně dobře. Mimo jiné je to jistě i zásluha unikátního pražského projektu s názvem Paralelní Polis, který se propagaci a osvětě v oblasti kryptoměn a speciálně pak BTC věnuje už řadu let. Minulý rok byl dokonce sestaven žebříček měst z celého světa, která jsou na tom co do počtu transakčních bitcoinových míst nejlépe. Jak se můžete sami přesvědčit, zvítězila naše Praha.

7 měst s nejvyšším počtem transakčních míst (2018)

  1. PRAHA (160)
  2. BUENOS AIRES (145)
  3. NEW YORK (144)
  4. SAN FRANCISCO (110)
  5. MADRID (101)
  6. LONDÝN (99)
  7. BOGOTA (86)

Má smysl do BTC investovat?

Ohledně investic do bitcoinu je vzhledem k předcházejícímu vývoji jeho hodnoty nezbytná určitá opatrnost. To je nutné zdůraznit hned na počátku jakýchkoliv úvah o případném vložení finančních prostředků do této virtuální měny. Je třeba si uvědomit, že je BTC alespoň prozatím vysoce nestabilní a přiměřená rozvaha je proto rozhodně zcela namístě. Za jediný týden dokáže klidně posílit i o více než 20 %, ale stejně tak rychle umí o značnou část svojí hodnoty i přijít.

Od nuly až na 20 000 USD

Největšího zhodnocení své investice pochopitelně dosáhli ti, kteří v možnosti bitcoinu uvěřili hned v prvních letech jeho existence, kdy byla jedna BTC mince k mání za jednotky či maximálně desítky amerických dolarů. Z jejich pohledu se jistě jednalo o „obchod snů“ a to obzvláště tehdy, pokud kdysi nakoupili bitcoinů větší počet a rozhodli se je prodat ještě před loňským „zemětřesením“, které srazilo cenu z necelých dvaceti tisíc (prosinec 2017) až na 3 700 USD, za které se jedna mince prodávala zhruba o rok později.

Raději opatrně!

Vzhledem ke značným výkyvům je tedy více než zřejmé, že investice do BTC je „záležitostí pro silné nervy“ a pouštět byste se do ní měli jen tehdy, máte-li krom dostatku volných financí i přiměřený rozhled a rovněž slušný odhad na to, kdy je dobré kupovat a kdy je naopak rozumné se vašich mincí rychle zbavit.

Pokud jste ve světě virtuálních měn nováčky, na investice většího rozsahu raději zapomeňte! Zkuste do bitcoinu pro začátek vložit jen menší obnos a učte se! Nebo snad investovat vůbec nehodláte a zkusíte bitcoin používat pouze k běžnému placení? A znáte nějaký obchod či kavárnu, kde vám takovou platbu už dnes bez problémů umožní?

Příspěvek byl publikován v rubrice Finance se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.