Jak poznat a vybrat pneumatiky

Výběr pneumatik a jejich koupě zažije většina z nás. Je zapotřebí vybrat správné pneumatiky, které jsou vhodné pro naše vozidlo, zajímat se také o jejich kvalitu, skvělý stav a bezpečnost. Inspirujte se dalšími tipy, jak vybrat správně a jednoduše.

Každý uživatel automobilu by měl mít jednu sadu letních a jednu sadu zimních kol. Pneumatiky rozhodně nevydrží věčně a jedná se o spotřební zboží, které se opotřebovává a jednou za čas je tak potřeba jejich výměna a koupě nových pneumatik.

Kdy koupit nové

Hlavní faktory, které ovlivňují to, jak dlouho vám pneumatiky vydrží, jsou jízdní podmínky, driftování autem, přílišné přetěžování, málo časté dofukování a celková nepravidelná péče. Pokud se však pneumatice dostatečně věnujete, tak vám může sloužit i 10 let.

Hloubka dezénu

Dejte si však pozor na hloubku vzorku nebo také dezénu. Ten by měl mít minimálně 1,6 mm u letních gum a 4 mm u zimních gum. Pokud budete používat nižší vzorek, tak nejenže se chováte nezákonně, ale také ohrožujete bezpečnost svou i svého okolí. Pneumatiky po sjetí vzorku ztrácí přilnavost, záběr a také se prodlužuje jejich brzdná dráha.

Kdy koupit ojeté pneu

Můžete koupit také ojeté a používané pneumatiky, ale u nich si hloubky vzorku všímejte obzvlášť. Tyto pneumatiky by rozhodně neměli být starší než pět let, v některých případech se může jednat i o velmi málo používané pneumatiky.

Letní pneumatiky

Možná jste slyšeli také o funkci chemie, která v pneumatice „pracuje“ a po čtyřech letech se stává pneumatika nebezpečnou. Stav a vlastnosti pneumatiky ovlivníte nejvíc stylem své jízdy, letní pneumatiky tak můžou ujet klidně i 60 000 km.

Zimní pneumatiky

Co se týče zimních pneumatik, tak na ně působí nejen vnější vlivy, ale také UV záření. Pokud je používáte jen v zimě, tak by rozhodně měly vydržet také 4 a více let. Pokud je používáte nejčastěji jen na horách a ve vysoce položených místech, kde je vyšší zátěž, tak pneumatiky splňují stoprocentní vlastnosti zhruba 3 roky.

Ovlivnění životnosti

Celkovou živnost pneumatik tak ovlivňuje tlak v pneumatikách, venkovní teplota, používání pneumatik na jedné nápravě, kvalita pneumatiky, otáčení na místě a také správně zatěžování vozidla a správný styl jízdy. Pokud chcete, aby vám pneumatiky vydržely co nejdéle, tak pravidelně tlak v pneu kontrolujte, nezatěžujte vozidlo víc, než je doporučeno a pokud můžete, tak se vyhýbejte nerovnostem na silnicích. V případě boule nebo trhliny pneumatiku vyměňte nebo ihned opravte.