Chytré důvody, proč si pořídit odvlhčovač vzduchu

Odvlhčovač vzduchu vám může pomoct v domácnosti, v kanceláři, ale také v prostoru galerií, muzeí, knihoven a dalších. Jedná se o lehce ovladatelný přístroj, který vám zajistí správnou vlhkost vzduchu. Ta je důležitá nejen pro naše zdraví, ale také pro uchování dokumentů a vzácných předmětů, a tím i ke zhodnocení majetku.

Zbavte se plísně, která vzniká na zdech z nadbytečné vlhkosti. Odvlhčovač vzduchu dokáže rychle a jednoduše vysušit vlhké zdi a pomůže vám tak k příjemnému a hlavně zdravotně nezávadnému bydlení.

Odvlhčovač doma oceníte například v koupelně nebo v prádelně. Na těchto místech bývá často velká vlhkost vzduchu. Ta může v některých případech způsobovat i zdravotní problémy. Mezi nimi například zánět kloubů, revma nebo také riziko astma a zhoršení alergie.

Co se týče správné vlhkosti, tak je třeba připomenout, že pro všechny místnosti nelze nastavit stejnou vlhkost. Každá místnost je něčím specifická a potřebuje tak jinou vlhkost. Velké vlhko je stejně nepříjemné jako suchý vzduch a měli byste najít určitý kompromis.

V prostorách, kde bydlíte, například v obýváku, ložnici nebo dětském pokoji by mělo být vlhko nižší. Naopak v místech, které slouží například ke skladování potravin, ovoce a zeleniny by měla být vlhkost vyšší. Vyšší vlhkost ocení také lidé, které trápí kašel.

Odvlhčovač vzduchu oceníte také při haváriích koupelen a popřípadě problémům s vodou a následnou velkou vlhkostí. Stejně tak můžete tento chytrý přístroj použít při odstraňování následků například povodní. Oceníte rychlou a jednoduchou manipulaci, kdy můžete odvlhčovač přesunovat mezi místnostmi.

Velkou výhodou odvlhčovače je také to, že při jeho použití nemusíte větrat, vysoušená místnost, archiv, muzeum nebo klidně knihovna by měla mít zavřená okna i dveře. Použití odvlhčovače v těchto místech vám zajistí, že veškeré dokumenty a vzácné předměty budou v bezpečí a podpoříte tak jejich životnost.

Odvlhčovač je také efektivnější volbou než topidlo, které vás může také přebytečné vlhkosti zbavit. Díky odvlhčovači ušetříte za energie a navíc při jeho použití nedochází k žádným tepelným ztrátám. Nadbytečné vlhkosti se zbavíte rychleji a budete překvapeni, jak změnu vlhkosti okamžitě poznáte.

Další velkou výhodou je použití odvlhčovače v místech, kde chcete stavět. Použití tohoto přístroje vám urychlí stavební práce. Odvlhčovač je velký pomocník také při sušení prádla, kdy nižší vlhkost a správná cirkulace vzduchu v místnosti nebo prádelně zajistí, že vaše prádlo bude velmi rychle suché. Navíc, pokud prádlo pověsíte chytře, tak si ulehčíte také žehlení.

Každá místnost má doporučenou vlhkost. Mezi nimi například místa, kde se uchovávají sbírky, starožitnosti, dokument a obrazy. Většinou archivy, muzea a galerie by měly mít vlhkost 40 až 60 % r. v. Konkrétně muzea pak mohou mít vlhkost 45 – 50% r.v., přičemž ideální vlhkost obytných prostor je 50% r.v.