Jak správně vybrat silniční kolo

Při výběru silničního kola věnujte pozornost několika důležitým prvkům. Silniční kolo vybírejte podle toho, jak často, jaké vzdálenosti a na jakých trasách jej budete využívat. Vyberte si kvalitní kolo, a zamilujte si cyklistiku, která patří mezi jeden z nejoblíbenějších sportů.

Výběr silničního kola

O silniční cyklistice se říká, že je královskou disciplínou. Silniční kolo je speciálně navrženo tak, aby dokázalo jet velmi rychle na asfaltovém povrchu. Na kole sedíte mírně shrbeně, a díky tomu máte menší odpor vzduchu a jedete rychleji než třeba na horském kole. Pokud již vlastníte horské kolo a chcete si pořídit silniční, tak budete zpočátku překvapeni, protože vám silniční kolo přijde nestabilní. Po pár jízdách si však zvyknete a nebudete chtít jiné kolo.

Druhy silničních kol

Silniční kola nejsou většinou vybavena odrazkami, blatníky a dalšími doplňky. S těmito odlehčenými koly můžete jet velmi rychle a účastnit se také závodů. Silniční kola, která chcete denně používat, však můžou být v plné výbavě. Silniční kola se dělí na klasická, rekreační a sportovní kola.

Klasické silniční kolo

Toto kolo je určeno pro jízdu na silnici. Rozdíl mezi tímto a například horským kolem je, že silniční klasické kolo je určeno hlavně pro rychlou jízdu. Silniční kolo je velmi lehké a je vyrobeno z kvalitních materiálů s výbornými jízdními vlastnostmi.

Rekreační silniční kolo

Rekreační silniční kola jsou určena pro sport, ale také pro běžné ježdění. Nejezdí se na výkon ani na čas, kola mají nejčastěji hliníkové rámy a jejich geometrie je vytvořena tak, aby pro jezdce bylo sezení na tomto kole pohodlnější a jezdec se nemusel hrbit. Přesto je zachována rychlost kola a jeho funkční vlastnosti.

Sportovní silniční kolo

Sportovní nebo také závodní silniční kolo je investicí, která se vám vrátí, pokud se chcete věnovat silniční cyklistice a účastnit se také závodů. Toto kolo není příliš vhodné na běžné silnice, výlety a každodenní ježdění, například do práce. Výhodou daného kola je efektivní šlapání a umožnění posedu tak, abyste při jízdě nabrali potřebnou rychlost.

Dělení dle terénu

Kromě daného dělení můžete silniční kola rozdělit také podle toho, na jaké cesty jsou určeny. Můžete tak zvolit silniční kolo na kvalitní asfalt, silniční kola do terénu, ale také cyklokrosová speciální kola, která se hodí dokonce na polní nebo lesní cesty.

Silniční elektrokolo

Zajímavou obměnou je také silniční elektrokolo, které vás překvapí svou lehkou váhou, výdrží baterie na jedno nabití a také dalšími praktickými vlastnostmi, které vám ušetří čas a jízda na tomto kole vás bude opravdu bavit.