Jak na dokonalou kávu v pohodlí domova

Nápoj charakteristické vůně a specifické chuti, oblíbený mok napříč kontinenty i společenskými vrstvami, tekutina, která zahřeje, povzbudí a potěší. To všechno je káva, která nám dělá společnost již několik dlouhých století. Přepadne-li vás chuť na lahodný šálek kvalitního espressa, nemusíte hned utíkat do kavárny. S pomocí několika triků si ho můžeme snadno vykouzlit i v pohodlí našeho domova.

Surovina je základ

Tím hlavním, co v žádném případě nesmíte podcenit, je samotná surovina – tedy kvalitní káva. Zkušení odborníci doporučují kupovat výhradně zrnkovou kávu, neboť právě ona je základem pro plnou chuť. Zamiřte pro ni nejlépe do specializovaných prodejen, kde vám nejen poradí, ale kde máte na rozdíl od supermarketů také jistotu její čerstvosti, a umelte si ji doma až těsně před spařením. Vyzkoušet můžete také různé eshopy, které nabízí širokou nabídku této oblíbené pochutiny ze všech koutů světa. Nepořizujte si příliš velká balení do zásoby, po otevření totiž začíná hned pracovat a své vlastnosti rychle ztrácí.

Správný pomocník umí zázraky

Podcenit nesmíte ani výběr přístroje, ve kterém budete kávu připravovat. Sortiment je víc než široký, záleží tedy čistě na vašich preferencích a také chuti. Výbornou kávu nejsnadněji a nejrychleji vykouzlíte pomocí kávovaru. Tento šikovný pomocník vám ušetří nejen čas, ale také práci, neboť se o celý proces výroby espressa zvládne postarat zcela sám. Přístroje jsou automatizované a maximálně jednoduché, navíc se pyšní moderním designem, takže skvěle zapadnou do každé kuchyně. Mnohé kávovary navíc často disponují také funkcí automatického čištění, takže nebude muset jejich údržbě věnovat tolik času.

Příprava pod kontrolou

Vyzkoušet však můžete i alternativní způsoby, které budou vyžadovat o trochu víc úsilí, než je zmáčknutí jednoho tlačítka. Skvělou kompenzací za vaši snahu vám ale potom bude dokonalá káva vyladěna přesně podle vašeho vkusu – na výsledný nápoj totiž máte větší vliv. Pod vašima rukama vzniká jedinečný lahodný mok, na kterém si pochutnáte o to víc. Oblíbeným alternativním způsobem je například moka kávovar, který se těší velké popularitě především ve své domovině, v Itálii. Potrpíte-li si na silné espresso vyvážené chuti, pak si nejznámější konvičku značky Bialetti dozajista zamilujete i vy.