Vlasy jsou odjakživa považovány za korunu krásu, ozdobit nás dovedou daleko lépe než ten nejzářivější šperk. Ovšem pouze za předpokladu, že jsou zdravé, zářivé, husté a plné síly. Pokud se však krásnou bujnou kšticí chlubit zrovna nemůžete, pak máte šanci to změnit, jen v deseti procentech případů je totiž na vině genetika. Co vás může připravit o vlasy a jak tomu zabránit?
Stres
Ať už jde o stres dlouhodobý nebo způsobený nějakým šokem, jedná se o faktor, který se negativně podepisuje na stavu celého našeho organismu, včetně kvality vlasů. K jejich vypadávání obvykle dochází pod tíhou nelehké životní situace, a to především u velmi citlivých a psychicky nevyrovnaných jedinců. Naučte se stres odbourávat – vyrazte si na procházku do přírody, relaxujte, odpočívejte, dělejte to, co vás baví. Pokud si sami nevíte rady, kontaktujte psychoterapeuta, který vám pomůže odstranit příčinu.
Léky
Za nadměrným vypadáváním vlasů mohou stát také léky, které každodenně užíváte. Nejčastěji se jedná o antidepresiva, medikamenty na snížení krevního tlaku a cholesterolu, na upravení funkce štítné žlázy, či přípravky pro léčbu akné s obsahem vitaminu A. Jakmile je přestanete brát, vlasy se většinou obnoví. Nemůžete-li si dovolit je vysadit, pokuste se nahradit je šetrnějšími alternativami. Zároveň s nimi berte i vitaminy, které vaši hřívu zachovají zdravou.
Nevhodná strava
Nevhodné a nevyvážené stravování, dlouhotrvající dieta, vynechávání důležitých složek v potravě, nedostatek vitamínů, minerálů – to vše bude mít za následek zvýšené padání vlasů a také zhoršenou kvalitu vaší hřívy. Chcete-li nějaký ten nadbytečný kilogram shodit, jděte na to rozumně, tedy zdravou stravou. Přestaňte experimentovat a svěřte se do rukou nutričních terapeutů, kteří vám zhotoví jídelníček na míru.
Hormony
V dospívání, těhotenství, po porodu a v přechodu se hormony doslova plaší. Většinou se ale jedná pouze o dočasný stav, jakmile se jejich hladina vyrovná, je po problému – obvykle do šesti měsíců se vše upraví. Pokud se tak nestane, může se jednat o hormonální poruchy. V takovém případě je třeba navštívit lékaře a poradit se s ním o možnostech léčby. Vyzkoušet můžete také přípravky, které růst vlasů podpoří, jedná se o nejrůznější vodičky, šampony, kondicionéry a masky.