Glukometry pomáhají lépe zvládat cukrovku

Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoci, které v současné době trápí lidstvo zejména v průmyslově rozvinutých zemích. Přispívá k tomu život v relativně vysokém blahobytu, nadváha, ale také stres. Které prostředky pomáhají v léčbě tohoto nevyléčitelného onemocnění?

Cukrovka 1. a 2. typu

Pokud hovoříme o úplavici cukrové, tedy cukrovce, je třeba se zmínit o tom, že existují dvě varianty – jednička a dvojka. Zatímco 1. typem onemocní nejčastěji děti a mladiství, o 2. typu se říká, že se k němu projíte. Dvojkou totiž obvykle trpí starší generace, případně mladší jedinci, ale s nadváhou. Oba typy se liší také projevem nemoci. U jedničky vůbec nefunguje produkce hormonu inzulínu ve slinivce, tudíž je třeba ho dodávat do těla uměle za pomoci injekcí. U dvojky je inzulín sice produkován, ale je horší odezva na něho.

Jak se cukrovka léčí

Už jsme si řekli, že léčba spočívá v aplikacích inzulínových injekcí, a to vždy u cukrovky 1. typu, a v těžkých případech 2. typu. Jinak je třeba nasadit také dietu spočívající ve vynechání cukru a v přesně stanoveném množství sacharidů, které může člověk za den sníst. 2. typ cukrovky se dále léčí i podávání léků podle závažnosti onemocnění. Důležitý je i pohybový režim a úprava hmotnosti, je-li člověk obézní nebo s nadváhou.

Velkým pomocníkem jsou glukometry

Každý diabetik by měl mít svoji nemoc pod neustálou kontrolou. Proto jsou velkým pomocníkem glukometry, které i v domácích podmínkách umějí z kapky krve změřit hladinu cukru v těle. Je to důležité znát, aby bylo možné podle daných hodnot upravit počet jednotek inzulínu, které si má diabetik aplikovat injekcí. Svou hladinu krevního cukru by měl mít pod drobnohledem i diabetiky 2. typu. Pokud zjistí vyšší hodnoty, může do svého denního programu zařadit třeba více pohybové aktivity.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zdraví a medicína se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.