Férové nakupování: Jste i to, co kupujete…

Nakupování. Pro někoho radost a způsob, jak se zabavit. Pro jiného starost a nutné zlo. Chtě, nechtě si něco kupujeme každý den. Ať už jde o jídlo, oblečení, elektroniku nebo nějakou službu. Víte, co byste měli sledovat při nákupu, když chcete nakupovat uvědoměle?

Materiál a udržitelnost

Základem všeho je kvalita. A je jedno, zda jde zrovna o to, co vám přistane na talíři nebo o tričko, ve kterém se chystáte do práce. Je to jako když si koupíte rajčata v supermarketu nebo od farmáře. Nikdy nebudou chutnat stejně. A i jejich životnost bude jiná. Kvalita totiž není jen o tom, že věci na první pohled vypadají hezky, ale také v tom, že dlouho vydrží. Pokud si koupíte šaty, které nosíte ještě 10 let, není pak jejich cena v přepočtu nižší, než když si každý rok koupíte nové, které za pár měsíců vyhodíte?

Platíte materiál, čas, nápad i práci

Slevy, slevy, slevy. Existuje větší mor a zároveň větší lákadlo? Zřejmě ne. Přitom v mnoha případech nákupních svátků jako je Black Friday se zboží těsně před termínem výrazně zdraží, aby se následně mohlo zlevnit. Třeba o rekordních 70 %. Otázka, která se pak nabízí – dostal člověk, který danou věc vyrobil, adekvátně zaplaceno? To je totiž jedna ze základních věcí, po které byste se měli pídit. Pokud tričko stojí 150 korun, kolik z něj měla osoba, která jej ušila? Zřejmě mnoho ne. A přitom se stačí rozhlédnout kolem sebe a nakoupit u lokálního výrobce. Pak přesně víte, u koho nakupujete, komu dáváte své peníze a hlavně, za co je utrácíte.

Hledání smyslu

Některé nákupy jsou nutné. Ale ruku na srdce, často nakupujeme zbrkle a na základě emocí. Ať už pozitivních nebo negativních. Pokud chcete nakupovat uvědoměle, pokuste se před každým nákupem si říct, zda danou věc opravdu potřebujete. Jestli stejně jako Karen ze seriálu Krok za krokem potřebujete mít celou řadu modrých svetrů, jen v jiném odstínu. Nebo zda jako Carrie ze Sexu ve městě sice nemáte občas na nájem, ale máte nové boty. Přidejte k nákupu smysl. A možná zjistíte, že daleko více vás potěší, když si od člověka na ulici koupíte Nový prostor nebo když přispějete na dobrou věc.