Jestli vás děsí faktura za vytápění vašeho domu, patrně hledáte možnosti, jak co nejvíce ušetřit. Dá se to také zvládnout přechodem na levnější topivo. Místo drahé elektřiny třeba topit dřevěnými peletami. Jaké jsou jejich další výhody?
Pelety z odpadu bukového a dubového dřeva
K výrobě dřevěných pelet se využívá lisování z odpadu dubového a bukového dřeva. Pelety mají standardizovanou velikost válečku o průměru od 6 do 20 milimetrů a délce asi 45 milimetrů. Je s nimi možné i plně automatické vytápění, které je pohodlné. Je to zejména tím, že odpadá nutnost štípání dříví, jak by tomu bylo v případě, že byste si ho objednali. Dlouhodobě patří dřevěné pelety k nejlevnějším druhům topiva. Účet za vytápění je mnohem nižší, než kdybyste topili plynem, elektřinou či topnými oleji.
Na kolik vás vyjde vytápění domu peletami ze dřeva?
Zájemci o vytápění dřevěnými peletami se obvykle informují, na kolik je to vyjde. Platí, že rodinný dům je možné vytopit za cenu pohybující se okolo 20 až 30 tisíc korun za rok. Přitom se spotřebuje průměrně asi 4 až 5 tun pelet ročně. Jedná-li se o dům nízkoenergetický, ten si vystačí pouze s 1 až 2 tunami dřevěných pelet, takže cena z vytápění je ještě nižší. To je pak radost topit, když to příliš nezatíží vaše rodinné finance. Jedinou starostí je, kde nakoupené dřevěné pelety umístit. Mělo by to být, pokud možno, na suchém místě. Pro uskladnění jedné tuny pelet bude stačit místnost o velikosti 2 × 2 × 2,3 metrů.
Jaké mají dřevěné pelety výhody?
Co se týká výhřevnosti, je obdobná jako výhřevnost hnědého nebo černého uhlí. Na rozdíl od něho ale se jedná o velice pohodlné topení, je-li plně automatizované. Kromě toho pelety vytvářejí jen málo popela. Jsou ekologické, protože při jejich výrobě nejsou používané chemické látky a jejich hořením nevznikají škodliviny. Nespékají se a neznečišťují komín. Práce s nimi je jednoduchá, takže každého majitele nemovitosti musí těšit.