Chyby v dentální hygieně

To, jak naše zuby vypadají, záleží na péči, kterou jim věnujeme. Pokud se tedy chcete pyšnit hollywoodským úsměvem, pak je načase přestat si stěžovat na genetickou výbavu, která vám byla dána do vínku, a vzít zodpovědnost do vlastních rukou. Řada z nás se však v oblasti dentální hygieny dopouští celé řady chyb a zlozvyků. Které patří k těm nejčastějším a jak se jich vyvarovat?

Jsme benevolentní

Spousta zlozvyků se formuje již v dětství. Třeba cucání palců, které se jeví jako zcela nevinný zlozvyk, může způsobit problém s prořezáváním zoubků či jejich špatné postavení. Jakmile je dítě starší, snažte se ho to tedy odnaučit a vysvětlit mu, že palec do pusy nepatří. Pokud se vám to nepodaří, vezměte si na pomoc stomatologa či psychologa.

Začínáme pozdě

S čištěním dětského chrupu by se mělo začít již od prořezávání prvního zoubku. A rozhodně neplatí tvrzení, se kterým se občas setkáváme, že mléčné zuby stejně vypadají, a tak pečovat o ně není třeba. V dospělosti by pak na tento názor mohly vaše ratolesti pořádně doplatit. Nehledě na to, že dětské zoubky mají podstatný vliv na vývoj stálých zubů. Veselý barevný zubní kartáček a dětská zubní pasta by měly mít v koupelně své čestné místo.

Neumíme si vybrat kartáček

K nejrozšířenějším zlozvykům patří výběr nevhodného zubního kartáčku. Spousta z nás používá příliš tvrdý, protože se domnívá, že s jeho pomocí si lépe poradí se zubním plakem. Ten jde však při správné tlaku lehce a pohodlně odstranit i měkkým kartáčkem, a to bez poškození zubů. Nejdůležitějšími kritérii, vedle tvrdosti kartáčku, je malá hlava kartáčku a rovně střižená vlákna. Volba tvrdosti je individuální a volíme ji také podle toho, jaký tlak během ústní hygieny vyvíjíme a na kvalitě zubní skloviny.

Neovládáme správnou techniku

Technika čištění zubů hraje důležitou roli, a to i přesto, že o tom, která je ta správná, se příliš nemluví. Na internetu sice naleznete řadu zaručených způsobů, avšak ten nejlepší vás spolehlivě naučí zubní lékař nebo dentální hygienistka. A čím dříve se se zubním kartáčkem naučíte pracovat, tím lépe, s návštěvou ordinace tedy neotálejte.

Nečistíme důkladně

Při čištění zapomínáme na mezizubní prostory i jazyk. Přitom právě tato místa jsou doslova líhní bakterií, které mohou způsobit nepříjemné problémy, od zápachu z úst až po zánět dásní. Investujte proto do mezizubních kartáčků a škrabky na jazyk a naučte se je pravidelně používat. I když se vám nechce, překonejte lenost. Vězte, že zdravé zuby za to stojí!