Řešíme-li otázku bydlení, nejčastěji volíme klasiku, tedy zděný dům. Existují však i další alternativy v podobě mobilních domů a dalších variant, o kterých však často panuje mnoho mýtů a pověr. K velmi diskutovaným patří i dřevostavby. Jistě jste slyšeli, třeba domněnku, že nevydrží to, co klasický cihlový dům, disponují nepříliš kvalitní akustikou a jsou domovem mnoha škůdců. Je tomu ale opravdu tak?
Bydlení v souladu s přírodou
Výstavba dřevostaveb podporuje devastaci lesů – to je častý názor odpůrců staveb na bázi dřeva. Lesů je však dle Lesů ČR v našem kraji dostatek. Dřevo navíc symbolizuje přírodu, mír a přináší pozitivní energii. To působí nejen na náš fyzický stav, ale i duševní pohodu. Je proto vhodným materiálem k výstavbě našich příbytků. Dřevostavby navíc spadají do kategorie nízkoenergetických domů, ušetří tak vaši peněženku obzvláště v měsících, kdy cena energií rapidně roste. Spousta z nás si však pod pojmem dřevostavba ještě stále představí pouze tradiční roubenku či srub umístěný vysoko v horách. Není tomu tak. Tyto objekty sice spadají do kategorie dřevostavby, nejsou však jejími jedinými představiteli. Díky moderním technologiím dnes některé druhy dřevostaveb od klasického zděného domku na první pohled jen stěží poznáte.
Mýty a pověry
Častým argumentem odpůrců staveb na bázi dřeva je jejich životnost a odolnost vůči přírodním vlivům. Samozřejmě, stejně jako u každé stavby, záleží na kvalitě odvedené práce, péči, míře ošetření a také materiálu jako takovém. Pokud jsou však splněny veškeré postupy a předpisy, dřevostavby se mohou pyšnit dlouhou životností a bez problému vydrží i dalším generacím. To, že si neporadí s tíživějšími povětrnostními podmínkami, jsou také jen fámy. Dřevo je velmi spolehlivý a odolný materiál. S požárem si paradoxně poradí také mnohem elegantněji než kdejaký zděný rodinný dům. Mimo to, že každá dřevostavba musí splňovat určité normy týkající se nehořlavosti stěn, dřevo při požáru nemění své vlastnosti a tak vydrží déle než mnohé cihlové stavby. Obávat se nemusíte ani přílišného hluku. Doby, kdy jste slyšeli kdejaký šum z okolních místností, jsou dávno pryč. Dnes musí kvalitní a dostatečné odhlučnění splňovat každá novostavba. A dřevostavby nejsou výjimkou. Často se také můžeme setkat s argumentem, že se dřevostavby mohou stát domovem červotočů, hub a dalších nenasytných škůdců. To je samozřejmě možné, pokud však splníte zásady konstrukční ochrany dřeva a ke stavbě přizvete odborníky, nemusíte se těchto nevítaných „návštěvníků“ obávat.
Závěrem je třeba říci, že každá novostavba dle českého právního systému musí splňovat předepsané normy a požadavky týkající se bezpečnosti a dalších vlastností staveb. Dřevostavby nejsou výjimkou. Proto z hlavy vyžeňte veškeré mýty o tom, že jsou dřevostavby méně bezpečné a řiďte se vlastním rozumem a vkusem. Dřevostavby jsou dnes bez pochyby synonymem moderní architektury, nebojte se proto investovat do vysněného, zdravého a navíc trendy bydlení!