9 rad, jak topit chytře a levně

Když se podíváte na rodinný rozpočet, tak zjistíte, že jedna z nejvyšších položek je platba za energie. Vyzkoušejte chytré topení a ušetřete peníze, které si můžete užít s rodinou mnohem příjemněji. Topte levně a jednoduše. A začněte hned.

1) Zkuste si spočítat, kolik vás stojí topení elektřinou nebo plynem. Mnohem levnější variantou se jeví být topení dřevem. Pokud však nechcete mít s topením náročnou práci a muset si dřevo připravovat, zvolte topení dřevěnými briketami.

2) Možná jste nevěděli, že vrstva prachu může také bránit šíření tepla. Vyzkoušejte hliníkové fólie, které odráží teplo do místnosti. Nezapomeňte také otřít a pročistit radiátory tak, aby se vaše domácnost rychleji vyhřála.

3) Zajímejte se také o dodavatele energií. Srovnejte možné nabídky, a pokud chcete topit elektřinou, tak si zvolte takový tarif, který vám bude vyhovovat a bude ekonomicky výhodný. Jako nový zákazník máte možnost získat i slevu.

4) Jednou za čas je potřeba odvzdušnit radiátory. Prvními příznaky, které vás na tuto potřebu upozorní, je teplá spodní část radiátoru a horní chladná. Zároveň můžete slyšet nepříjemné zvuky podobné žbluňkání. Zbytečný vzduch vypusťte pootočením ventilu a vypusťte vodu.

5) Nezapomínejte na alternativní zdroje energie. Kromě dřeva, dřevěných briket a pelet, můžete využít také solární panely nebo malou domácí elektrárnu, poháněnou například vodou. Využijte veškeré možnosti, jak ušetřit za topení, ohřev vody a podobné.

6) Pokud dům vytápíte krbem, kamny nebo kotlem, tak přiložte dřevěné brikety tak, aby žhnuly a vytopily vaše bydlení zhruba na pět hodin. I v tuto dobu můžete vyvětrat. Větrejte však nárazově a postačí pět až deset minut. Ideální je vyvětrat po ránu nebo večer před spaním. Ve vyvětrané místnosti se vám bude díky čerstvému vzduchu lépe usínat.

7) Ať už bydlíte v domě nebo v bytě, tak se nebojte nechat otevřené dveře do místností, kde bývá chladno. Z obýváku, kde je krb, se tak prohřeje větší část obytných místností. Pokud v některých místnostech netrávíte čas, tak klidně dveře zavřete a vstupní dveře nezapomeňte utěsnit. Nenechte teplo unikat ani netěsnícími okny.

8) Ideální tepelnou izolací jsou kratší závěsy a záclony. Dlouhé závěsy oddělují radiátory od místnosti a brání tak teplu vyhřát celou místnost. V noci pak zatahujte žaluzie a zavírejte okenice, pokud máte. I tímto způsobem ušetříte velké množství tepla.

9) Ať už zvolíte topení nočními dřevěnými briketami, nebo jakýmkoliv jiným způsobem, tak obvykle stačí teplota kolem 20 až 22 °C. Nebojte se přitopit v koupelně a v dětském pokoji. Naopak v kuchyni můžete topit méně, protože tuto místnost vyhřeje vaření. V ložnici můžete mít nejnižší teplotu a místnost využívejte ideálně jen ke spánku.