Zubaři Mikulov – dentisté v Mikulově se starají i o pacienty z jiných měst a obcí

Zdravotní péče v České republice už není organizovaná pouze na základě spádovosti, proto když bydlíte kdekoliv na jižní Moravě a hledáte zubaře, můžete do vyhledávače zadat i „zubař Mikulov“. Dojíždění za odborníkem i několik desítek kilometrů se vyplatí. V Mikulově najdete několik odborníků dentistů, kteří se o vaše zuby a celkově ústní dutinu profesionálně postarají.  

Jak běžně vybíráme zubaře

S výběrem zubaře je to jako s výběrem čehokoliv jiného. Nejdůležitější pro nás je, jak o tom píší například tu, dobrá pověst mezi ostatními lidmi, kteří k němu již chodí a mají s ním své zkušenosti. Teprve na druhém místě se rozhodujeme podle toho, jak dobré vybavení zubař v ordinaci má. Čím je to dané?

Hlavně tím, že jsme všichni sociální tvorové a přizpůsobujeme se skupině. A také chceme, aby se s námi dobře zacházelo. Takže i když je zubař schopen poskytnout nám sebelepší péči pomocí těch nejmodernějších technologií, ale nejedná s námi nijak dobře a považuje nás, pacienty, více za zboží než za živé bytosti, rozhodně se k němu nijak rádi vracet nebudeme.

Jsou obecná doporučení k výběru zubaře?

V České republice v posledních letech zubaři spíše chybějí, než by přebývali. Respektive, situace je taková, že zubařů lze najít hodně, ale velké množství z nich se soustřeďuje na přímo platící pacienty, kteří nejsou ošetřováni za peníze zdravotní pojišťovny.

Takže pokud máte vůbec možnost vybírat si mezi zubaři, můžete sledovat obecnou pověst, recenze na internetu, ale i skutečnost, zda má zubař smlouvu se zdravotní pojišťovnou.

Zubaři Mikulov – na internetu najdete mnoho recenzí

Obecnou pověst mezi ostatními lidmi je vhodné si zjistit vždy. Pokud jste ale v místě noví, nedávno jste se přistěhovali, asi bude osobní zjišťování nemožné. Ale to nevadí. Ordinace zubařů, mezi kterými vybíráte, najdete totiž i na internetu v různých žebříčcích a recenzních webech. Tady se o nich také dozvíte mnohé. Nejde o odborné recenze, ale právě o dojmy pacientů.

Způsob placení je také důležitý

V posledních letech se v České republice rozmáhá trend, kdy zubaři vykonávají svou praxi, aniž by měli smlouvy se zdravotními pojišťovnami, případně smlouvu uzavřou jen s některými z nich. O tomto musejí ordinace zubařů formálně informovat na dobře viditelném místě, a to včetně svých webových stránek. Je pak na nás, zda zvolíme zubaře s pojišťovnou nebo bez ní.

Některé platby nás neminou ani u zubařů, kteří mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami

Zubaři nejsou pro pacienty zcela zdarma. I když mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, jsou v úhradové vyhlášce stanoveny výkony, které jsou proplácené. To ostatní je tzv. nadstandard a pacient si jej musí uhradit sám. Jedná se typicky například o bílou plombu, umrtvující injekci v případech, kdy ji zubař přímo neindikuje, zubní korunku a mnoho jiného.

Boj zubařů o doplatky pacientů nebo navýšení plateb za výkony je dlouhodobý. Jak o tom psali například zde, z jejich pohledu jsou lékařské výkony finančně podhodnocené.

Můžeme si vybrat způsob ošetření

lékař má povinnost seznámit pacienta s plánovaným postupem a sdělit mu, co je standardem hrazeným pojišťovnou a co je naopak ošetření s použitím nadstandardních materiálů či technik. Pacient pak buď s navrhovaným postupem souhlasí, nebo se hledá jiná varianta. Nadstandardní výkon se totiž platí celý. Ceny pak vycházejí z kalkulace ordinace a pacient s nimi musí být seznámen před ošetřením.