Správná údržba perských koberců

Koberce dozajista umí navodit pocit tepla v místnosti. Zvláště perské druhy si stále drží přední příčky v popularitě. Jestliže do nich jednou investujete, máte jistotu, že za několik let jejich cena stoupne. Samozřejmě musí jít o dobře zachovalý kousek.

Odolnost originálních kobercových kusů

Opotřebovanost se projevuje po zátěži. Jinak bude za pět let používání vypadat malý kusový perský koberec pod konferenčním stolkem, jinak velký přes skoro celou místnost, anebo běhoun. Výše odolnosti se odvíjí podle lanolinu obsaženém ve vláknech, které se použily ke tkaní. Kvalitnější vlna má více lanolinových vláken, což znamená i větší hodnotu výrobku. Hned po koupi zaznamenáte ztrácení vlněného chmýří. Jde však o zcela přirozenou záležitost, která zmizí po několika použitích vysavače.

Jak si poradit s problémy

K výhodám patří schopnost zadržování ohně, tím pádem vůbec nevadí nějaká ta jiskra od otevřeného krbu. Pomůže jemné vykartáčování. S vylitým červeným vínem si poradí vlažná voda s jádrovým mýdlem. Tento postup pomáhá jak na tekuté, tak na pevné nečistoty. Nejprve se houbičkou vytvoří pěna, čistí se po směru vláken hlazením. V konečné fázi se vyčesává a vysává vzduchem.

Obecně se špína u těchto druhů vsává velmi pomalu a díky mastným dutým vláknům se odpuzují tekutiny. Vyhněte se používání přípravků na praní a chemickým úklidovým prostředkům. Zapomeňte i na kartáče. Nezabývejte se čištěním pouze jednoho místa, ale vždy celého kusu. Jinak bude vaše snaha poznat – jedno místo bude vypadat světleji.

Nyní už víte, jak se starat o perský koberec. Jestliže uvažujete o jeho koupi, využijte eshop, kde nabízejí mnoho druhů. Například stoprocentně hedvábné druhy ozdobí jak moderní, tak klasické interiéry. Obdivovat lze jejich propracované vzory, hustotu uzlíků, jemnost, lesk a dokonalost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bydlení se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.