Svatováclavská koruna je k vidění i bez dlouhého čekání

Dochovaných středověkých korunovačních korun objevíte v rámci Evropy poměrně málo, proto je potřeba si cenit českého klenotu velice vysoké hodnoty. Můžete se však také podívat na kvalitní umělecky zpracovanou repliku.

Do Prahy za uměleckými skvosty

Možná se chystáte do Prahy na večerní muzikál a rozhodujete se, co budete dělat v době, než začne představení. Hlavní město vám nabízí spoustu výstav a galerií. Jestliže jste si někdy všimli titulku, jak dlouhá fronta stojí na korunovační klenoty, určitě vás potěší zpráva, že to jde i bez dlouhého čekání. Zážitek z prohlédnutí věrné repliky se určitě vyrovná spatření originálu. Jde o kompletní ruční výrobu, kde se použily tradiční postupy středověkých zlatníků. Pražská mincovna má svou galerii v Obecním domě, kam lze vstoupit zcela zdarma. Svatováclavská koruna zdobí všechny mince ČNB. Do mincovny vejdete z Celetné ulice, vedle obchodu české módní návrhářky a designérky Blanky Matragi. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 hodin do 19 hodin. V sobotu od desíti do osmnácti.

Koruna plná drahokamů

Svatováclavská koruna se spojuje s Karlem IV, který ji nechal zhotovit pro svou korunovaci na českého krále. Na hlavě se mu usadila 2. září 1347 ve svatovítské katedrále díky arcibiskupovi Arnoštovi z Pardubic. Váží 2358 gramů, přičemž torzo je zhotovené ze zlata o čistotě 21 až 22 karátů. Spekuluje se o tom, že jde o předělanou přemyslovskou čelenku, jelikož na základě výzkumů se ukázalo, že částečně je koruna mnohem starší. Zdobí ji především perly, rubíny, smaragdy, safíry a červené spinely. U drahokamů došlo k minimálním úpravám a zasadily se v takřka původním tvaru. Nechybí ani symbolika, kdy například spinely se staraly o panovníkovu ochranu, rubín znamenal boj se zlem a mužskou energii, smaragd představoval moudrost a bezpodmínečnou lásku.