Jak vybrat odsavač par, který je vhodný pro vaši kuchyň

Jak vybrat odsavač par přímo do vaší kuchyně už nemusí být tak těžkým úkolem. Odsavač par slouží k výměně vzduchu a zachycení výparů. Ať už jste vášnivý kuchař/ka či nikoliv, jistě oceníte závan svěžího vzduchu ve vaší domácnosti. Pokud se chystáte zařizovat novou kuchyň a pořídit či vyměnit digestoř, podaří se vám to snadno díky těmto sedmi tipům!

 • Zaměřte se nejprve na velikost kuchyně a najděte vhodné místo pro odsavač par.
 • Ujasněte si, jakým způsobem může být pára odváděna.
 • Porovnejte výkon jednotlivých produktů na trhu.
 • Nezapomeňte na hlučnost digestoře.
 • Rozhodněte, jaký design odsavače par požadujete.
 • Náročnost instalace a údržba.
 • Rozhodněte, kolik Kč jste ochotni investovat.

Jak vybrat odsavač par podle velikosti kuchyně

Nejdůležitějším měřítkem při výběru digestoře je velikost kuchyně a s tím určení nejideálnějšího místa, kde bude umístěna.

Existují nejrůznější druhy:

 • vestavěné do kuchyňské linky
 • komínové
 • výsuvné
 • stropní

Nebojte se zapojit fantazii a instalujte vašeho pomocníka na praktické místo, které najdete i na velmi malých prostorech. Stropní varianta může navíc kombinovat odsavač s osvětlením. Pokud preferujete spíš nenápadnější varianty, ideální volbou bude výsuvný či zabudovaný větrák v kuchyňské lince.

Jakým způsobem může být pára odváděna?

Máte dvě možnosti: Recirkulace páry či odvod mimo byt/dům.

Recirkulační digestoř odsaje páru, vyčistí a vzápětí ji vrátí zpět do místnosti. Dochází k tomu díky filtrům, které se však musí jednou za čas vyměnit.

Domácnosti, které mají možnost využít odvod páry ven z domu pak využijí tuto možnost díky potrubí. Zde si musíte dát pozor na správnou instalaci – venkovní vzduch by neměl proudit zpět do místnosti.

Odsavač par a jeho výkon

Pokud nevíte jakého výkonu by měl odsavač par dosahovat, nejprve je nutné zaměřit se opět na velikost kuchyně.

Čím větší kuchyň, tím je potřebný vyšší výkon.

Kvalitní digestoř by měla být schopna obměnit vzduch v místnosti minimálně pětkrát. Požadovaný výkon si můžete vypočítat dle jednoduchého vynásobení rozměrů vaší kuchyně (včetně stropu) krát 5. Výsledné číslo je hodnota výkonu v metrech krychlových na hodinu.

Hlučná versus tichá domácnost

Nejméně hlučné odsavače par jsou komínové – odsávací. Ne každý má však možnost pro takovou instalaci. Všechny digestoře jsou výrobcem označeny počtem decibelů, tedy jednotkou hluku. Pokud má digestoř uvedenou hodnotu kolem 40 dBA až 45 dBA, bude se jednat o vcelku tichý pohon, který vás nebude příliš rušit.

Design odsavače par – je z čeho vybírat?

Pokud si potrpíte na estetickou stránku zařízení a spotřebičů, i u odsavače par lze vybírat ze spoustu druhů. Některé komínové a stropní varianty jsou velmi elegantní, často se kombinují se světly. Digestoře vestavěné v kuchyňské lince nad sporákem jsou obyčejnější a tím i méně nápadné.

Instalace a údržba

Před první instalací odsavače si nejprve přečtěte informace od výrobce – produkt musí být kompatibilní s možnostmi vaší kuchyně. U recirkulačních typů si zapište či vyfoťte jak vypadají uhlíkové filtry, bude se vám to hodit pro budoucí údržbu.

Kolik to stojí?

Nejlevnější produkty lze pořídit již od několika set korun. Zde je však nutné předpokládat, že nepůjde o velmi výkonný a tichý spotřebič. Standartní cena těch kvalitnějších se pohybuje v řádech několika tisíc Kč, s tím že za komínové typy zaplatíte více oproti vestavěným. Cena je úměrná nejen výkonu ale také například způsobu ovládání – více programů a tlačítek.

Pokud se nebojíte velké investice a nepotřebujete šetřit, máte na výběr z velmi luxusních digestoří, které jsou nejčastěji komínové s vestavěnými světly a kvalitním materiálem. Pořídit je lze za desetitisíce korun.

K ceně zboží se však váže i další výdaj – spotřeba energie. Zde je nutné číst energetické štítky a vybírat úsporný spotřebič, vyplatí se Vám to. V roce 2017 navíc energetické štítky prošly změnou, kdy se dočkala návratu energetická stupnice A – G.

Při výběru odsavače par je tedy nutné brát na vědomí především výkon, umístění, způsob odvodu a hlučnost. Díky těmto tipům si můžete dovolit stát se náročnějším zákazníkem a nebát se svých požadavků.

A co pro Vás znamená čistá a svěží kuchyň? Jaký tip odsavače preferujete? Zanechte nám v komentářích svůj názor!