Od bederní roušky až po kvalitu a pohodlí

Spodní prádlo je jednou z nejdůležitějších součástí našeho šatníku. Ať už si vyberete pohodlné bavlněné kalhotky, nebo třeba nohavičkové spodní prádlo… Spodní prádlo nosí každý z nás denně bez ohledu na věk, výši výdělku či postavení.

Podívejte se, jak spodní prádlo vzniklo a nahlédněte do jeho historie těchto částí oděvu.

Dokázali byste žít bez spodního prádla?

V minulosti se velmi často chodilo bez spodního prádla. Zkoušeli jste si někdy tuto otázku položit také? Dovedete si představit, že byste chodili nejen bez podprsenky, což není v dnešní době nic neobvyklého, ale také bez kalhotek nebo trenýrek? Spousta lidí si tuto situaci nedokáže představit. A ještě větší část lidí by bez pohodlného a skvěle padnoucího spodního prádla neudělalo ani krok.

První kousek spodního prádla

Je samozřejmostí, že k vývoji spodního prádla docházelo postupně. Nejdříve to bylo vrstvením oblečení, kdy spodní část oděvu získaly přívlastek „spodní“. Historie dokládá, že úplně prvním doloženým kouskem spodního prádla byla bederní rouška. Stejně jako kalhotky nebo pánské trenýrky pak měla chránit před chladem, zamezovat úrazům a taky chránit před zvědavými pohledy okolí.

Začalo to u mužů

Bederní rouška, která měla zakrývat muže, byla používána hlavně ve starověkém Římě. Jednalo se o kousek plátna nebo bavlny, která byla omotaná kolem těla. O několik století později se ve středověku objevily první spodky, které už vzdáleně připomínaly pánské trenýrky. K pohodlí dopomohl vynález poklopce a ve 20. století získalo pánské spodní prádlo již dnešní podobu. V současnosti je na trhu široká nabídka kvalitního spodního prádla a muži si mohou opravdu vybírat.

Nezapomnělo se ani na dámy

Vývoj spodního prádla u žen začal taky u bederní roušky, ovšem v dámské verzi. Je zajímavé, že první ženy, které tyto jakoby kalhotky nosily první, byly prostitutky a ty si myslely, že právě tento kousek oblečení navíc jejich zákazníky vzrušuje, protože tak byly tajemné, něco skrývaly a poté se odhalily. Že by začátek svádění a striptýzu? Skutečný zvrat v dámském spodním prádle však přišel až ve 20. století. Tehdy se do té doby dlouhé kalhotky zkrátily a začala se rýsovat již dnešní podoba klasických kalhotek. V současnosti je na trhu opět široká nabídka kvalitního prádla a ověřené spodní prádlo můžete nakoupit pohodlně v internetovém obchodu Andrie.

Zajímavost o podprsence

Také dámská podprsenka má za sebou zajímavou cestu. Nejdříve byla podprsenka bez ramínek, později se objevilo číslování košíčků a prodloužení podprsenky až do pasu. Košíčky bývaly špičaté a slávu jim přinesla například Madonna.

V dnešní době je kladen důraz hlavně na pohodlí a skvěle padnoucí střih. Oblibu si právě proto také získala sportovní podprsenka, kterou můžete nosit klidně celodenně.