Na vlhkosti dřeva záleží

Jak všichni víme, vlhkost dřeva určuje jeho výhřevnost. I z tohoto důvodu je důležité, abyste před koupí dřeva zjistili, jak vlhké skutečně je. Stačí požádat prodejce, aby dřevo rozštěpil a změřit jeho vlhkost vlhkoměrem v samém středu. Druhou alternativou je využití dřevěných briket, které se postupně šplhají na nejvyšší příčku vytápěcích materiálů.

Výhřevnost je úzce spjata s vlhkostí

Výhřevnost vzniká při spalování. Dřevo, které má nulovou vlhkost, hřeje v rozmezí od 17 do 20 MJ/kg, přičemž nejvyšší výhřevnosti dosahuje bříza a nejnižší dub.

Je jasné, že výhřevnost se vlhkostí snižuje. A proč? Odpařovaná voda si s sebou vezme i velkou dávku tepelné energie. Teprve, až se voda ze dřeva odpaří, poleno začne vyrábět teplo, které poputuje do vaší domácnosti.

Vlhkost běžného dřeva se pohybuje okolo 20%, což znamená, že hřeje přibližně na 14 MJ / kg. Pokud jste přece jen fanoušky dřeva, rozhodně nekupujte takové, jehož vlhkost přesahuje 30%. Při koupi se tedy vždy přesvědčte o tom, jak prodejci dřevo uskladňovali.

Brikety nahrazují dřevo

Stále více domácnosti sahá po briketách, které jsou ve výsledku komfortnější a méně náročné, hlavně z hlediska přípravy a skladování. Dřevěné brikety oplývají hned několika zajímavými vlastnostmi.
• Obsahují nízké procento vlhkosti (pod 10%). Vlhkost se z briket ztrácí už při jejich výrobě, jsou vyráběny lisováním pod tepelným tlakem.
• Brikety hoří dlouhodobě a rovnoměrně. Sáhnout můžete po dřevěných briketách z tvrdých dřevin, nebo po nočních kůrových briketách, které vydrží hořet i 8 hodin.
Brikety jsou také přátelské vůči životnímu prostředí. Jednak nevylučují takové množství emisí jako dřevo, a také z toho důvodu, že na jejich výrobu jsou používány odpadní materiály a piliny.
• Popel, který po briketách v krbu zůstane, má využití – Můžete ho smíchat s kompostem a pohnojit jím zahrádku.