5 chyb, kterým je dobré se vyhnout, když prodáváte nemovitost

Při prodeji nemovitosti byste měli myslet na to, jak dům či byt prodat co nejrychleji a za nejlepší cenu. Vyhněte se proto chybám, které by prodej zbytečně komplikovaly a inspirujte se radami, jak vaši nemovitost úspěšně a rychle prodat.

1) Příliš nízká či příliš vysoká cena

Častým problémem, který vás čeká, pokud se snažíte prodat nemovitost svépomocí je špatné stanovení prodejní ceny. Pokud budete dům prodávat příliš levně, nejenže budete působit nedůvěryhodně, ale zároveň se připravíte o výdělek.

Pokud naopak cenu stanovíte příliš vysokou, můžete zájemce odradit a danou nemovitost se vám za stanovenou cenu nepodaří prodat. V ideálním případě tedy využijte služeb realitního makléře a nechte si stanovit reálnou prodejní cenu, za kterou bude možné vaši nemovitost bez problému prodat.

2) Nekomplexní služby a neznalost práva

Při prodeji domu byste měli vědět, jaké dokumenty, smlouvy a další náležitosti budete potřebovat. Je dobré znát práva na straně prodávajícího, ale také na straně kupujícího. Stejně tak povinnosti, které jsou dané zákonem a je nutné je splnit. Při každém prodeji nebo převodu se navíc platí daň z převodu nemovitosti. Stejně tak myslete na to, že někteří kupující vyžadují znalecké posudky na ocenění nemovitosti.

3) Nepřipravenost domu k prodeji

Nepříjemným problémem může být i to, že nemáte dům připravený k prodeji. Kupující často dají na vzhled domu a na první dojem a chtějí, aby byl dům alespoň čistý a upravený. Pokud máte v domě ještě nějaké vybavení, které jste nestihli odstěhovat, tak ho alespoň ukliďte do skříně a v ideálním případě se snažte vytvořit příjemný a otevřený prostor. Prodávaný dům a také byt by měl vždy působit úhledně, prostorně a upraveně. V takovém případě je možné zvýšit jeho cenu klidně o 50 až 100 tisíc korun.

4) Nedostatek informací o domu

Publikovali jste si inzerát, ale zájemci vás stále nekontaktují? V takovém případě máte dvě možnosti – inzerát formulovat znovu a lépe nebo využijete profesionálních služeb realitní kanceláře. Inzerát o prodeji domu by měl obsahovat dostatečné informace, kvalitní fotografie a také správně zvolenou cenu.

5) Špatné obchodní dovednosti

Myslete také na to, že budete muset jednat s lidmi. Kupující mají někdy spoustu otázek, připomínek a prohlídky prodávané nemovitosti tak nejsou vždy příjemným zážitkem. I toto můžete vyřešit tím, že se obrátíte na realitní kancelář, která bude veškeré schůzky řešit za vás.