K čemu slouží imobilizér

Imobilizér je v současné době běžnou výbavou téměř každého auta. Je to elektronické zařízení, které je spojené s počítačem auta, který ovládá řízení a celý systém. Hlavním bezpečnostním prvkem imobilizéru je to, že brání nastartovat auto bez originálního klíče.

Jak funguje imobilizér

Nastartování funguje tak, že originální klíč vysílá do imobilizéru jedinečný kód, který je potřeba k tomu, aby v autě povolil nastartování, popřípadě změnu a opravu řídících jednotek. Pokud se vám tak snaží zloděj ukrást auto a nemá originální klíč s tímto kódem, tak je velká pravděpodobnost, že s vaším vozem se mu odjet nepodaří.

Když auto nestartuje

Občas se však může do problému dostat také majitel auta. Může se vám totiž stát, že máte také neoriginální klíč nebo je váš stávající klíč poškozen. V tom případě své auto také nenastartujete. Po vložení klíče auto zjistí, že nemáte ve spínačce správný klíč a rozbliká kontrolku na přístrojové desce. Pak auto buď vůbec nenastartuje, nebo ihned po startu motor vypne. A vy musíte tuto nepříjemnou situaci vyřešit.

Rychlé řešení

Nejlepším a nejrychlejším řešením je obrátit se na odborníky. Pražská firma AutoklíčeCZ vám na počkání dokáže váš unikátní kód zjistit a situaci rychle a efektivně vyřešit. Navíc můžete využít také výměny budíků, výměny nebo opravy řídící jednotky a samotnou opravu krabičky imobilizéru.

Při ztrátě klíče

Velkou výhodou je také to, že pokud ztratíte originální klíč od vozu, ve kterém byl uložen právě potřebný unikátní kód, tak není problém vyrobit nový autoklíč a navíc do něj vložit kód, který je opět spárován s imobilizérem ve vašem autě. V případě potřeby je možné nejen opravit řídící jednotku, ale také nově propojit kabelové vedení.

Jak zjistit, co se stalo

Nejrychlejší způsob, jak poznat, že auto nestartuje právě kvůli imobilizéru, je ohlášení, které by se mělo zobrazit na palubní desce. V případě problémů tam svítí ikonka žlutého klíče anebo také svítí červená kontrolka a vůz nenastartuje ani na malý okamžik.

Oprava nebo deaktivace

Oprava imobilizéru může být někdy zdlouhavá nebo by opravení bylo finančně náročné. V takovém případě je možnost imobilizér pouze deaktivovat a tuto funkci zrušit. Je možné deaktivovat jej na jakémkoliv voze a není problém vyjít vstříc konkrétnímu přání zákazníka.

Co k tomu potřebujete

K opravě nebo správnému nastavení imobilizéru je zapotřebí vůz, doklady majitele vozu a, pokud je k dispozici, tak originální klíč od vozidla. Poté se zjišťuje, proč imobilizér, který je napojen na řídící počítač auta, nefunguje. Diagnostika imobilizéru může trvat pár minut, ale také hodinu. Následná oprava je poté na domluvě. Samozřejmostí je co nejrychlejší uvedení auto zpět do provozu.