Je lepší cvičit na strojích, nebo s činkami?

První návštěva posilovny bývá občas dost náročná, obzvláště pro ženy, které neví, jak v posilovně nakládat s posilovacím strojem nebo si nejsou jisté, zda činky zvedají správně, většinou tak raději skončí u běžeckého pásu, který je snadný na ovládání. 

Pokud však cvičení myslíte vážně a chcete začít posilovat, máte v podstatě tři možnosti, jak začít:

 • činky
 • posilovací stroje
 • cvičení s vlastní vahou

Všechny varianty posilování mají své výhody a nevýhody, vždy záleží na prioritách jednotlivců, protože každému vyhovuje jiný druh posilování. V následujícím článku se však zaměříme pouze na první dvě varianty posilování. 

Než začnete zvedat vysoké váhy a ublíží se, vždy se před cvičením pořádně protáhněte, stejné pravidlo platí i po ukončení posilování.

Činky

Činky mohou být buď velké nakládací činky nebo jednoruční s kotouči. Případně další různě tvarované druhy jednoručních činek.

Výhody činek

 • Skladnost – jednoruční činky jsou mnohem menší, takže je můžete snadno uskladnit, když si je pořídíte domů, což přináší další výhodu – můžete cvičit v klidu bez pohledu dalších osob.
 • Nižší cena při cvičení – pokud nechcete platit za každý vstup do posilovny, můžete si pořídit jednoruční činky domů, pokud budete cvičení věnovat pozornost a čas, potom se vám investice do zakoupení vybavení vyplatí.
 • Větší výběr váhy na posilování – činky mají větší rozsah různých hmotností činek, zatímco posilovací stroje jsou většinou navýšeny po 5 – 10 kg, což pro začátečníka znamená dlouho zůstat na jedné váze, než se posune dál.
 • Svalové zatížení – činky jsou komplexnější na více svalových partiích, které při cvičení zapojíte. Podstatou posilování je, že když posilujete jeden sval, musíte posílit i ten opačný, aby se nezkrátil – například biceps x triceps.
 • Pestrost cvičení – pokud chcete posilovat, nemusíte jen zvedat činky v přesných sériích, což brzy omrzí. Činky můžete užívat i skupinovém cvičení, kdy je zařadíte jen jako vedlejší způsob cvičení.

cinky1

Nevýhody činek

 • Zranění – posilovací stroje bývají pevně připevněné, takže nehrozí riziko, že vám činka neopatrností spadne na nohu. Pokud také činky budete špatně zvedat, může dojít k poranění svalstva.
 • Pokud cvičíte s činkami, které si pořizujete domů, musíte si jich zakoupit více, na rozdíl od posilovacích strojů si nemůžete kdykoli přidávat závaží, ale musíte každou čistou s odlišnou hmotností kupovat jednotlivě.

Posilovací stroje

Posilovacích strojů existuje veliké množství, každé vám může zajistit posílení jiného druhu svalu. Pokud si chcete v posilovně zacvičit na nějakém posilovacím stroji, prohlédněte si dobře obrázky, které jsou pomocí samolepky připevněné přímo na stroji. 

Posilovny by měly mít kvalitní posilovací stroje, které budou mít i bezpečností prvky, pokud si například zvolíte posilovací stroj na nohy, kdy ležíte a zvedáte závaží nad sebe, stroj musí mít jednoznačně bezpečností pojistku, kterou kdykoli zajistíte rukou, abyste si neublížili.

cinky2

Výhody posilovacích strojů

 • Nižší riziko – jak již bylo řečeno, posilovací stroje jsou pevně připevněny a vedou v pevné dráze pohybu, takže riziko úrazu je mnohem nižší.
 • Posilovací stroje přináší svým cvičencům dostatečný osobní prostor, zatímco pokud cvičíte v posilovně s činkou, budete „nalepený“ s ostatními před zrcadlem, takže budete dýchat nejen stejný vzduch, ale i vůni ostatních lidí.
 • Obsluha stroje je také důležitá, ale v tomto případě se jedná o výhody i nevýhodu. Obsluha je velice snadná, nemusíte hledat jednotlivé váhy činek, stačí posunout bezpečností pojistku na větší váhu. 

Nevýhody posilovacích strojů

 • Posilovací stroje najdete většinou jen v posilovně. Doma již méně často.
 • Vedení po pevně dané dráze pohybu nemusí každému vyhovovat.

Pro úplné začátečníky bývají lepší posilovací stroje, můžete se v posilovně rozkoukat a okoukáte také konkrétní cviky s činkou. Samozřejmě jsou také posilovací stroje vhodné pro každého, kdo chce posilovat nohy. 

Činky jsou vhodné pro silové tréninky, využívány jsou také při závodění v powerliftingu. V současné době jsou oblíbené mrtvé tahy, které se s posilovacím strojem nedají cvičit.

Autor: Rulyt.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Life style se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.