Jak si vybudovat archiv vín?

Nejedna píseň opěvuje lahodný mok, kterým je víno. Dokáže navodit příjemnou atmosféru, když sedíte společně se svými blízkými či přáteli. Hodí se na obchodní schůzku, lze ho i darovat jako dárek k výročí, na narozeniny i jiné vhodné příležitosti. Řada lidí víno kupuje jako investici a buduje si svůj vlastní archiv vín. Vyznáte se v nabídce?

Víno jako dárek

Pánům se obvykle jako dárek kytice nedává, zato láhev kvalitního vína ano. Ideální je věnovat víno přívlastkové, výběr z hroznů či výběr z bobulí. Když sáhnete po produktech z jižní Moravy, chybu neuděláte. Zde se pěstují delikátní odrůdy a moravští vinaři s nimi umějí hotové divy. Ne nadarmo získávají za ně i mezinárodní ocenění.

Archivní vína

Pokud si chcete vytvořit svůj vlastní archiv vín, pak vybírejte archivní červené nebo bílé víno. Zákon říká, že takto lze označit pouze to víno, které se ke spotřebiteli dostane nejméně 3 roky po roku sklizně hroznů, má dostatečné procento alkoholu a odpovídající obsah kyseliny siřičité. Díky tomu ho lze dlouhodobě skladovat, tedy i několik let, čímž vína získávají na ceně. 

Červené, nebo bílé víno?

Při volbě vhodného vína k jídlu, je třeba brát v úvahu to, k čemu se co hodí. Bílé víno je ideální k rybě, moučníkům, drůbežímu masu nebo pikantním sýrům. Červené víno podávejte k divočině, hovězímu nebo vepřovému masu, a to při pokojové teplotě. Bílé víno by mělo být spíše vychlazené.

Sekty, šampaňské i burčák

Doposud jsme vzpomínali jen tichá vína. Existují ovšem i šumivá. K nim patří sekty či šampaňské, z nichž po otevření uniká oxid uhličitý vzniklý výhradně z kvašení vína. Určitě si bez nich neumíte představit žádnou oslavu či příchod Nového roku. Meziproduktem při výrobě vín je burčák. Jedná se o alkoholický mošt z plodů vinné révy a je spojený s příchodem podzimu.