Dopřejte dětem zvířecího kamaráda

Když jsem byla malá, vystřídali se u nás doma čtyři křečci. Nejdřív polní a pak džungarský. Se všemi jsme si užili spoustu legrace. Jeden by nevěřil, že v malém panelákovém bytě je problém hladovce najít. V době, kdy jsem vyrůstala, byla steliva převážně z pilin a sena. Musela se často a pravidelně měnit, se sestrou jsme se střídaly, naši rodiče se starali o klece pro křečka jen, pokud jsme byly nemocné nebo na výletě. Dnes existují různé směsi steliva, které daleko lépe pohlcují pach jako například Asan pet silver 42l. Zvířátku poskytují maximální pohodlí bez otlaků. Pro papoušky, andulky nebo plazy je dnes osvědčenou stélkou Asan pet aloe 45l. Oba produkty skvěle pohlcují vlhkost, exkrementy dehydratují, jsou bezprašné, jsou lehké, dobře se s nimi manipuluje, jsou zdravotně nezávadné a snadno recyklovatelné.

Klec, nebo akvárko?

Bydlení, které svému kamarádovi připravíte, vybírejte dle jeho velikosti. Jiné jsou klece pro morčata a jiné jsou klece pro zakrslé králíky. Každý tvor potřebuje dostatek místa, aby se dobře vyvíjel. Pro džungarského křečka stačí i akvárium. Důležitá je pro hlodavce zábava. My jsme stavěly tunely z ruliček z toaletního papíru. Dnes trh nabízí nejrůznější prolézačky a domečky, které hlodavci ke spokojenému životu potřebují. Menší hlodavci dost rádi bez únavy lezou po kleci nahoru a padají jak hrušky dolů.

Co se týče potravy, velice rychle zjistíte, co má křeček v oblibě. Kromě čerstvé zeleniny a mlíčí jsou jejich každodenní stravou granulky, oříšky a semínka. Krmiva pro hlodavce vyrábí mnoho firem, u všech jsou ceny přijatelné a výživová hodnota na stejné úrovni.

Od hlodavce k pejskovi

Když jsem začala chodit do školy, z křečků jsem povýšila na psa. Pejsek vyžaduje víc pozornosti a s ním spojené odpovědnosti. Péče o něj se v prvních chvílích zdá být náročná, ale postupem času zjistíte, že čtyřnohý mazlíček vyžaduje jen pravidelný život a trochu té vaší společnosti.

Důležité je poskytnout mu kvalitní stravu nebo vitamínové doplňky. Obzvláště větší psi mohou mít kloubní potíže. Kloubní výživa alavis 5 je vhodná jako prevence v období růstu i pro starší psy.