5 tipů, jak pečovat o pneumatiky

Životnost pneumatik ovlivňuje celá řada faktorů. Jejich opotřebení závisí na vašich jízdních návycích i na tom, jak dobře o ně pečujete. Přinášíme proto pár rad, kterými byste se měli řídit, aby vám bezpečně sloužily co nejdelší dobu.

Hlídejte tlak

Nejzákladnější a zároveň nejjednodušší způsob, jak zvýšit životnost, je dodržování výrobcem doporučeného tlaku vzduchu v pneumatikách. Kontrolujte ho alespoň jednou měsíčně, a to vždy před začátkem jízdy – v jejím průběhu se totiž tlak zvýší a naměřená hodnota tak nemusí odpovídat skutečné hodnotě tlaku ve správných podmínkách. Pokud jsou podhuštěné nebo naopak přehuštěné, rychleji se opotřebovávají a navíc zvyšují spotřebu paliva. Ohrožena je také vaše bezpečnost, protože se snižuje přilnavost a tím i ovladatelnost vozu. Zkontrolovat nezapomeňte ani rezervní kolo.

Nechte je rotovat

Prodloužit životnost můžete také pravidelnou rotací pneumatik po každých 10 000 km. Zabráníte tak jejich nerovnoměrnému opotřebení, které je způsobeno jízdou na různorodých terénech, počtem pasažérů i stylem vaší jízdy. Ačkoli vám to nějakou chvíli zabere, rozhodně se to vyplatí. Záměnu lze provádět horizontální, vertikální, diagonální, využít můžete také rezervní kolo.

Čistěte

Poškodit pneumatiky může také bláto, chemikálie a nečistoty. Například zachycené drobné kamínky v drážkách způsobí trhliny. Proto vše pečlivě odstraňte a kola omyjte pouze čistou vodou, zcela bez chemických přípravků.

Správně skladujte

Na zachování jízdních vlastností má vliv také samotné uskladnění pneumatik. Ty bez disků by měly být uložené nastojato vedle sebe, ty s disky je vhodné zavěsit na háky nebo položit naležato. Nenechávejte je venku, potřebují totiž chladné a suché prostředí bez průvanu a bez slunečních paprsků. Nejlépe se jim bude dařit ve sklepě nebo v garáži. Za poplatek můžete uložit pláště i v profesionálním autoservisu, kde budou mít ideální podmínky.

Zvolněte

Na gumách se podepisuje váš styl jízdy. Pokud si libujete v agresivním zrychlování, prudkém brzdění a v „řezání“ zatáček, pak vězte, že se to na nich negativně projeví. Jezděte plynule.

Jak vidíte, jedná se o jednouché činnosti, které vám zaberou pár minut vašeho času. Péče o pneumatiky se však rozhodně vyplatí. Za pohodovou a především bezpečnou jízdu to totiž určitě stojí!