Vybíráte autorádio? Ty dnešní skutečně oslní

Když někam vyrážíte autem, stačí jenom otočit klíčkem a kromě nastartování se vám také ihned zapne autorádio. Vy si tak můžete užívat nejenom pohodlnou jízdu, ale máte i jistotu toho, že ji bude doprovázet příjemná muzika. Dnes samozřejmost, v minulosti však něco, na co se mohli těšit jenom ti nejbohatší. Bylo to dáno nejenom vysokými cenami daného sortimentu, ale bylo to dáno samozřejmě také tím, že autorádio rozhodně nebylo nic běžného. Dokazuje to třeba rok 1932. Právě ten se stal pro tento sortiment zlomový, jelikož to společnost Blaupunkt poprvé představila svůj unikát, kterým byl lampový přijímač. Vzhledem k jeho ceně nebo vlastnostem rozhodně nešlo o model, který by byl podobný těm současným.

Stejně tak tomu bylo i o několik desítek let později. To se svým produktem pochlubila společnost Philips, která předvedla první tranzistorový přijímač. K tomu došlo v roce 1957. To už znamenalo poměrně výrazný zlom, jelikož se ukazovalo, že vývoj tohoto odvětví jde poměrně dobře kupředu. A to v oblasti mnoha firem, které se vývojem autorádií zabývaly. I díky tomu dnes můžeme říci, že je autorádio tak běžnou a tak klasickou součástí našich životů, než tomu bylo kdy v minulosti.

autoradio

Vývoj byl spojený s posunem v mnoha oblastech. Jak byla autorádia vylepšována?

Podívejme se společně na to, jak probíhal samotný vývoj. Nejprve šlo o klasiku, která byla spojená s možností naladit jednotlivé frekvence. Postupem času se objevila kazeta, poté CD a dnes už to je řada vstupů a výstupů. Stejně tak prošlo vývojem i samotné čelo rádií. Nejprve displej nemělo, poté byl malý a nyní už moderní autorádia nabídnou několikapalcové displeje, které jsou samozřejmě také dotykové. I to jasně ukazuje na to, co vše je do takového malého zařízení implementovat a jak jde vývoj moderních technologií kupředu. Nezapomínejme ale ani na ovládání, které už může být řešeno třeba i z volantu, stejně jako dálkově.

Dále nesmíme opomíjet třeba i inovace spojené s celkovou bezpečností. Zde se začalo objevovat třeba kódování autorádií, stejně jako se objevovaly například unikátní magnetické karty, stejně jako byl velkým hitem i odnímatelný černý panel. Vývoj znamenal i to, že současné autorádio dokáže velmi dobře nahradit i řadu jiných zařízení, jako je třeba handsfree sada, stejně jako se může jednat například také o GPS navigaci.

Vybrat správný typ je hračkou

V podstatě lze říci, že na našem trhu jsou aktuálně dostupné dvě klíčové varianty. Tu první označujeme jako 1din autorádio. Jedná se o provedení, které je charakteristické svou menší velikostí. Je určené do těch automobilů, kde je montážní otvor jenom v podobě malého obdélníku, jelikož v době výroby auta se ani nepočítalo s tím, že autorádio tak vyroste. Toto řešení však nemusí být nutně nekvalitní. Nemusí být spojeno jenom s malým displejem, jelikož i zde může být k dispozici ten velký, vysouvací. Tedy takový, který je standardem u druhého typu, kterým je 2din autorádio. Zde se jedná o řešení, které je zhruba dvojnásobně větší, obvykle má displej a může nabídnout skutečně unikátní funkce, které přehráváním hudby jenom začínají.

autorádio

Dělit lze i podle propojení s vaším vozem

Když je naším cílem rozdělit autorádia na konkrétní typy, nesmíme zapomínat na druhé dělení. To souvisí s možností propojení s naším vozem. První variantou je takzvané univerzální autorádio. Už jeho název jasně napovídá, že se jedná o variantu, která je určena v podstatě do jakéhokoliv auta. Roli nehraje, značka, typ, ani například jeho stáří. Samotná montáž je snadná, přičemž musíme říci, že moderní univerzální autorádia umí nabídnout základní propojení s autem. Na displeji tak lze číst různé varovné, nebo informační hlášky.

Druhým typem jsou OEM autorádia. V tomto případě se jedná o taková řešení, která jsou spojena s možností plné kompatibility s vaším vozem. Pokud budeme konkrétní, je třeba říci, že se jedná o takové provedení, které je určené vždy pro konkrétní model vozu, nebo modelovou řadu. OEM autorádio následně může nabídnout hned několik výhod. Patří sem to, že na jeho displeji nemusíme nutně jenom zobrazovat různé informace a upozornění. Není problém přes daný displej konkrétní automobil také jednoduše nastavit, od teploty uvnitř, až třeba po jízdní vlastnosti. Tento typ se tak stává plnohodnotným nástupcem originálních modelů.

Co umí nabídnout chytré autorádio?

Z minulosti se podívejme také do současnosti. Důvod je jasný, a to kvůli možnosti podívat se na to, co dnes nabídne chytré autorádio. Unikátů je více než dost. Nejprve se podívejme na oblast zábavy. Klasický FM a AM tuner je dnes už samozřejmostí. Dále však musíme říci, že současná autorádia jsou mnohem více multimediálním centrem, než čímkoliv jiným. Umožní nám přehrávat třeba vlastní hudbu, stejně jako si poradí třeba i s obrázky. To je jejich skvělou výhodou, když si chcete užít zábavu na cestách. Samozřejmostí je také to, že je k dispozici stále stoupající škála různých typů souborů, u kterých nemáme jakýkoliv problém s jejich samotným přehráním.

Pokud se podíváme na další přednosti, které chytré autorádio umí nabídnout, určitě bychom neměli zapomínat třeba na takové vlastnosti, jako je možnost využití GPS modulu. Díky němu budete přesně vědět, kde jste, nebo jak se dostat do cíle. Dále nezapomínejme třeba i na možnosti napojení parkovací kamery, či na možnost bezpečného telefonování, jelikož chytrá autorádia mají i integrovaný handsfree modul.

autorádio

Technologicky na vysoké úrovni

Opomíjet bychom neměli ani technologickou úroveň. Už dávno byly eliminovány kazety, nebo klasická CD. Dnes je možné využít DVD mechaniku, slot pro paměťové karty, stejně jako například USB slot pro flash disky. Nechybí ale ani možnost bezdrátového spárování s telefonem nebo jiným zařízením. Mnoho lidí rozhodně ocení třeba i operační systém Android nebo Windows. V obou případech proto, že je možné využívat doplňkové funkce, přistupovat na internet, vyřizovat povinnosti, hrát hry a mnoho dalšího. A to vše také ve svém voze – třeba během delšího čekání. K tomu přidejme i možnost snadného ovládání prostřednictvím dotykového displeje, nebo i možnost plného propojení s vaším vozem – tuto výhodu jsme zmiňovali výše.

Nakupujte na 2DIN.cz. Proč?

Co všechno současná autorádia nabídnou a čím vším si musela za dobu svého vývoje projít, to již víme. Podívejme se proto i na to, kde je koupit. Rozhodně platí, že by to měl být profesionální prodejce. My doporučujeme internetový obchod 2DIN.cz, který je skutečnou jedničkou v rámci celé České republiky. Mezi jeho přednosti patří nejenom široký výběr typů a značek, ale patří mezi jeho přednosti třeba i nízká cena, což je plus pro toho, kdo chce ušetřit.

Velkým lákadlem je rozhodně i zázemí eshopu. Obchod 2DIN.cz totiž nabídne i rozsáhlý pražský showroom, kam si můžete přijít jak pro radu, tak si zde můžete konkrétní autorádia také prohlédnout osobně, stejně jako si je vyzkoušet. Když k tomu přidáme i jistotu vlastního montážního střediska, můžete se těšit i na to, že když si vybraný model koupíte, může vám být – třeba i na počkání, jednoduchým způsobem nainstalován. Zkuste to a přesvědčte se o tom i vy sami! I vy konečně můžete mít ve svém voze autorádio, které jste si nejenom vždy přáli, ale které za to opravdu stojí. A jeho ceny nejsou tak vysoké, jak si myslíte. Podívejte se!

Příspěvek byl publikován v rubrice Auto-moto se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.