Recyklace je dnes omílané téma. V některých zemích Evropy jde o samozřejmou součást každodenního života, v jiných je recyklace stále otázkou volby. Mnozí recyklují plasty, papír a sklo, momentálně se však do popředí dostává i otázka recyklace textilu.
Vliv obyčejného trička na životní prostředí
Představte si, že ročně módní průmysl použije až 24, 3 milionů tun bavlny. A z tohoto ohromného množství je až půl milionu použito na výrobu triček.
Už samotné pěstování bavlny škodí životnímu prostředí. Při jejím pěstování se spotřebuje až 2000 litrů vody na vypěstování bavlny potřebné pro pouhé jedno tričko. A nejen to, bavlna vyžaduje také pesticidy, které dohromady tvoří až 360 milionů kilogramů. Na jedno tričko tak připadá přibližně 150 gramů pesticidů.
Vypěstováním proces zdaleka nekončí, protože na řadu přichází zpracování, kde se vyžaduje využití dalších 5000 litrů vody a 1,5 kilogramu chemikálií. Oblečení pak většinou putuje přes celý svět do obchodů a z nich do vašich skříní. Kromě pěstování surovin a jejich zpracování znečišťuje textil životní prostředí i během přepravy.
Vyhazování textilu
Životní prostředí neovlivní pouze proces výroby, ale také recyklace oblečení. V České republice každoročně na skládkách skončí až 200 000 tun oblečení. Oděvy se jen tak jednoduše nerozloží. Při jejich rozkladu navíc do ovzduší uniká metan, skleníkový plyn, který je také jedním z důvodů globálního oteplování. Pouze 3 % textilu jsou recyklovány a znovu použity.
Začněte s recyklací textilu
Ptáte se, kam se starým textilem? Oranžové kontejnery na textil najdete v Praze a v jejím okolí téměř na každém rohu. Nacházejí se při supermarketech, školách, nemocnicích, na místech, kudy denně chodíte, ale zatím jste jim nevěnovali patřičnou pozornost. A právě sem můžete použité oblečení házet. Ať už jde o trička, kalhoty, spodní prádlo, bytový textil nebo doplňky. Nejenže pomůžete planetě, ale také lidem v nouzi, ke kterým oblečení poputuje. Maminkám s dětmi nebo těm, které postihla nešťastná událost.