Administrativní pracovníci, manažeři, makléři a jiní kancelářští a obchodní pracovníci sedí před počítačem nejméně třetinu dne. Jejich páteř a svaly trpí. Přitom po takovém pracovním dni jsou tak zlámaní a zatuhlí, že se jim do žádného pohybu, který by ochablé svaly a špatné držení těla napravil, nechce.
Všichni, kdo denně trávíte několik hodin za psacím stolem, mi dáte za pravdu, jak moc záleží, na čem sedíte. Někdy začnou bolet záda, zatuhne krk a ramena, nebo židle začne příliš tlačit na sedací část. Po čase je to mnohem horší, jestliže nemáme vhodně vybranou židli.
Jak si vybrat optimální sezení k psacímu stolu, aby se nám práce nestala utrpením?
Důležitá opora
Je jedno, jestli upřednostňujeme kancelářská křesla nebo nám stačí jen židle, je několik faktorů, které musíme při výběru zohlednit: oporu zad, rukou a dodržení správného úhlu nohou při sezení.
Dnes už se většinou prodávají kancelářská křesla a židle s nastavitelnou výškou, takže upravit si křeslo tak, aby nohy v kolenou i nohy s páteří svíraly úhel 90°, je lehce splnitelná podmínka. Ale i vaše ruce by měly mít oporu ve stejném úhlu. Pokud to neumožňuje pracovní deska stolu, jsou důležité nastavitelné opěrky pro ruce na křesle.
Nejvíc sezením trpí záda. Kvalitní kancelářská křesla jsou proto ergonomická a věrně kopírují vaši páteř, takže mají i vaše bedra i šíje dostatečnou oporu. U těch nejlepších křesel jdou opory šíje i zad polohovat.
Kožené nebo čalouněné?
Co si budeme povídat – kožené křeslo ve vaší kanceláři bude působit impozantně a luxusně. Bude vyprávět příběh o vašem úspěchu. Taky z praktického hlediska je kůže dobrý materiál, celkem snadno se udržuje. Nepříjemné snad může být jen v létě, kdy se na kůži můžete přilepit, pokud máte jen úsporný oděv. Jenže do kanceláře asi v šortkách nechodíte, že.
I čalouněný nábytek má své výhody, hlavně široké možnosti v barvě a vzoru. Vaše kancelářské křeslo se tak může stát i zajímavým doplňkem.