Při vybírání lyžařského vybavení nezapomeňte ani na lyžařské brýle, které jsou nedílnou součástí výbavy. Brýle jsou prioritně nazývány jako lyžařské, využít je však můžete i jako brýle na snowboard.
Brýle mají mnoho výhod, abyste na svah mohli za jakéhokoli počasí, nejen že chrání oči před větrem, mrazem a mlhou, ale také nepropouští sluneční paprsky, takže pokud máte hezké počasí na lyžování, jistě to oceníte.
Pokud nevíte, jaké brýle vybrat, internet nebo obchod vám to jistě neusnadní, protože k dispozici máte mnoho druhů, které můžete vybírat podle následujících parametrů.
Jak vybrat brýle na lyže a snowboard
V zásadě se výběr sportovních brýlí liší na dvě základní kategorie – kvalitní x nekvalitní. Pokud půjdete nakupovat do sportovních obchodů, většinou si z obchodu odnesete kvalitní lyžařské nebo snowboardové brýle, protože prodejci se vám budou snažit prodat brýle, které jsou kvalitní a tím i dražší.
Nenakupujte brýle od prodejců, kteří nejsou zaměření na sportovní vybavení, ani nemají žádné zkušenosti s prodejem takového zboží. Nekvalitní brýle budou sice levnější, ne však vždy, ale zároveň se také budou zamlžovat, rychle se poškrábou a do brýlí se mohou dostat nečistoty.
- Dvojitá skla – pokud si budete chtít vybrat kvalitní brýle, které vám vydrží nějakou dobu a zároveň dobře poslouží, vyberte si brýle, které mají vyndavací skla, která můžete kdykoli vyleštit nebo v případě poškrábání vyměnit. Tyto brýle se rychle přizpůsobí rozdílným teplotám, protože mezi jednotlivým sklem je zaizolovaný vzduch, který udržuje teplotu. Abyste předešli poškrábání, nikdy si brýle neotírejte papírovým kapesníčkem, který máte v kapse, protože byste pak viděli ještě hůř.
- Velikost brýlí – brýle jsou vyráběny v mnoha velikostech, pokud se jedná o děti nebo menší osoby, postačí malé brýle. Osoby, které mají dioptrické brýle, budou potřebovat větší velikost a jsou hlubší. Pro zájemce jsou brýle označeny písmeny Over The Glasses. Dioptrické brýle nesmí tlačit na obličej a musí přesně sedět nad sebou, abyste si užili zimní radovánky bez starostí.
- Světelná propustnost brýlí – pokud si zvolíte brýle, které propouští světlo přibližně do 20 %, můžete je využít na slunný den. Na noční lyžování se využívají brýle s čistým zorníkem, které propustí 100 % viditelnosti světla. Brýle mezitím můžete využít například na prudké sněžení nebo mlhu.
- Délka pásku brýlí – s velikostí také neodmyslitelně souvisí délka pásku, která se musí přetáhnout i přes helmu a dobře sedět. Jestliže si budete kupovat celé vybavení najednou, můžete si brýle a helmu koupit od stejné značky, aby brýle krásně přilnuly.
- Velikost rámečku – některé brýle jsou prodávány bez rámečku, vypadají elegantně a jsou příjemné na nasazování. Jestliže si vyberete brýle bez rámečku, nemusíte řešit délku pásku, protože jsou snadno uchopitelné na ucho. Jestliže si však zvolíte brýle s rámečkem, pečlivě si brýle vyzkoušejte, nikdy je nevybírejte jen s rozměrem hlavy, protože brýle musí sedět i na obličeji a obzvláště kolem nosu.
Rada na závěr
Nevybírejte brýle podle ceny, jedná se o dlouhodobější investici. Pokud si koupíte sportovní brýle, které jsou kvalitní a dražší, můžete je potom využívat delší dobu. Výběr těch kvalitních nejen na zimní sporty najdete na showroomu Mystic v Brně či na stránkách mysticstore.cz