Mnozí z nás ví o whisky hlavně to, že jde o zlatavě hnědý mok s vysokým procentem alkoholu, který dokáže zahřát nejen v krku, ale i na duši. Tento velmi oblíbený nápoj najdete napříč celým světem všude od vesnických putyk po nejvytříbenější bary, což jen vypovídá o tom, jak vysoké oblíbenosti se whisky těší. A to již více než 500 let! Patříte mezi její milovníky a sem tam si sklenku dopřejete? Výsadou gentlemanů je nejen umět poznat a užít si kvalitní alkohol, ale také vědět, jak se vlastně vyrábí a poznat rozdíl mezi jednotlivými druhy. Pokud nechcete whisky jenom popíjet, ale také o ní něco vědět a zazářit tak na večírku mezi přáteli, čtěte dál.
Dlouhověký spor
Kolébkou whisky jsou Britské ostrovy, staletí se však vedou spory o tom, zda první whisky vyrobili Irové, nebo Skoti. Královské svitky z roku 1494 ale hovoří jasně a prvenství přisuzují Skotům (nedoporučujeme však se s tímto faktem vytasit v Irském pubu). Ať tak či onak, Britové vědí, co je dobré, a díky bohu si svou whiskey nenechali jen pro sebe a při osidlování Nového světa převezli alkohol s sebou z Evropy do Ameriky a posléze se whisky dostala do celého světa, kde byla jinými státy a kulturami velmi kladně přijata, takže si dnes můžeme dát whisky třeba kanadskou nebo japonskou!
Taková nebo maková
A když už jsme u různých druhů whisky, není od věci si zmínit a popsat ty nejzajímavější. Skotská whisky, tedy ta oficiálně nejstarší, je mnohdy považována i za top whisky mezi všemi. Nutno podotknout, že Skotové prostě umí. Takovou Johhnie Walker, Chivas Regal, Ballantine’s nebo Glenfidditch vyváží v hektolitrech. Irská whiskey naproti tomu má v názvu “e” a je o poznání jemnější v chuti, jelikož je držena při nízké teplotě daleko od kouře a ohně, zato skotská zraje v bečkách a během destilace používá kouř z rašeliny. Navíc je kromě zrání skotská whiskey poté několikrát destilovaná, což irská obvykle nebývá.
Nakonec se na zoubek podíváme (pro někoho možná překvapivě) japonské whisky. Začala se poprvé vyrábět až ve 20. letech 20. století a zásluhu za její zrod má muž jménem Šindžiró Torri, který dovážel do Japonska whisky ze Skotska a posléze se rozhodl vyrábět svou vlastní. Současně tak na japonském trhu existují kromě několika menších palíren dva velcí giganti Nikka a Suntory (tu založil Torri). Japonská whisky je oblíbená zejména pro čistotu svých příchutí a na rozdíl od Skotska a dalších zemí si japonské palírny nekupují whisky do míchání jedna od druhé, ale každá produkuje celou škálu whisky, které pak sama míchá.
Bourbon vs. whisky
A nakonec se podíváme ještě na zásadní omyl, jehož můžeme být svědky každý den v lecjaké hospodě. Ne každý totiž ví, jaký je rozdíl mezi whisky a bourbonem. Jsou si sice v lecčem podobné – například servírují se úplně stejně; při pokojové teplotě, nejlépe bez ledu (!!!), ale zatímco whisky by měla zrát v sudu podle zákona alespoň 3 roky a jeden den, ideálně však 8 let, bourbon se skladuje standardně asi 4 roky. Bourbon zraje v sudech dubových, které jsou zevnitř upravené ožehem a každý sud je na jedno použití, naproti tomu whisky necháváme zrát v sudech použitých, a to právě po bourbonu, sherry, portském, či dokonce víně cabernet sauvignon! A nakonec to nejdůležitější – bourbon má srdce z kukuřičného sladu (min. padesátiprocentního podílu), whisky má základ ve sladu ječném.
Pokud se chystáte kupovat alkohol na internetu a chcete záruku kvality, pravosti a výběru ze široké škály lety prověřených značek, zkuste zabrousit na www.panalfred.cz.