Vyplatí se vůbec pouštět se do stavby domu svépomocí?

Koupit si vlastní dům je z pochopitelných důvodů snem mnoha lidí. Nicméně jde o sen, co se často nepromění ve skutečnost. Dnes jsou i byty nekřesťansky drahé, natož pak rodinné vilky. Není však nutné kupovat si již postavený dům. Někdy je lepší možností fungl nová stavba.

Domek podle vlastních představ

Stavba samotná může, ale nemusí být dražší než koupě stojícího objektu. Vzhledem k tomu, že na materiálech se příliš šidit nedá, je potřeba snížit na minimum cenu práce, ideálně pak na nulu. A toho se vám podaří docílit pouze v případě, že se dáte do stavby sami.

Stavby svépomocí jsou docela běžné

Pro mnoho lidí se zdá jako naprosto šílený nápad stavět si dům sami, bez účasti profesionální firmy. Možná se budete divit, ale takovýchto projektů je u nás docela dost. Když se vše dobře propočítá, vyjde to daleko levněji, než koupě nového bydlení či stavba vedená profesionály.

Na rýsovacím prkně si vytvoříte domek dle svých finančních možností a představ, nakoupíte stavebniny, jako jsou pálené cihly či cement, a můžete se dát do práce. Když vše půjde tak, jak má, za pár let máte vlastní luxusní bydlení za velice dobrou cenu. Problém však je, že nikdy nejde všechno podle plánu.

Očekávejte spoustu starostí

První větší potíží může být cena stavebního materiálu. Udělat si nacenění s dostatečným předstihem sice vypadá prozíravě, nicméně i během krátké doby může ledacos zdražit. A také se to dnes děje.

Mnohdy je nezbytné docela dost improvizovat, jinak se totiž neodplatíte. Když se třeba přes zimu ztrojnásobí cena sedlových tašek, budete si muset buďto připlatit, nebo si zvolit místo nich některou z levnějších plechových střech. A takových nepříjemností vás může potkat ještě spousta.

Navíc nemůžete čekat, že svůj projekt realizujete během jediného roku, maximálně dvou. Během víkendů barák prostě za tak krátkou dobu kompletně nepostavíte.

Když už jít do stavby svépomocí, je vhodné nakoupit předem co nejvíce stavebního materiálu a někam ho naskladnit. Nebudete alespoň muset trnout, jestli vám vše během krátkého období nezdraží, a dodržíte díky tomu rozpočet. I tak se bude jednat o řeholi. Je tedy jen otázka, jestli vám to za ty ušetřené peníze nakonec bude stát.