Vybíráme odrážedlo pro děti

Každý rodič ví, co všechno s sebou přináší tento celoživotní úkol nebo poslání. Když se dítě narodí, potřebuje naši pomoc, péči, pozornost a lásku. Malý človíček je odkázán na dospělé ve všem. 

Potřebuje se naučit být samostatným, když přijde ten správný čas. Každé dítě v jistém věku života se potřebuje naučit jíst příborem, umět si zavázat samo šňůrky na botách, dokázat se postavit na vlastní nohy. A aby se mu to lépe povedlo, může si pomoci odrážedlem jako skvělým pomocníkem.

Ještě dříve, než sedne na první kolo

Starší generace si určitě pamatují ty časy, kdy svým dětem koupily první kolo, přimontovaly na zadní kolo pomocná kolečka a dítě se pomaloučku učilo jezdit na kole, udržet rovnováhu. Někomu to šlo lépe, jinému hůře, ale postupně mohli rodiče pomocná kolečka odstranit.

Dnes je však doba trochu jiná, a proto mnozí dnešní rodiče nejprve sáhnou po odrážedle a teprve potom koupí svému dítěti kolo.

Odrážedla jsou velmi dobrými pomocníky a mnohem bezpečnějšími v porovnání s kolem. Poskytují dětem větší jistotu, dosáhnou nohama na zem, pohodlně sedí na odrážedle a nohama se odrážejí od země. Každá maminka rozhodně uvítá odrážedlo pro své dítě například během delší procházky. Děti nejsou tak moc unavené, jako kdyby měly kráčet celou dobu samy.

Kdy je vhodný čas ke koupi odrážedla?

V současnosti existuje několik druhů odrážedel, tříkolek, čtyřkolek, dopravních prostředků pro ty nejmenší.

Odrážedla pro nejmenší jsou vhodnou pomůckou v době, kdy se učí chodit, ale ještě je jejich chůze nejistá. Díky odrážedlu získávají stabilitu a rychleji se naučí samostatně chodit.

Když dítě dosáhne věku 12 měsíců, ideální pro něj je odrážedlo od jednoho roku. Tato odrážedla mají většinou 3 až 4 kola, která umožňují dítěti regulovat rychlost i směr pohybu.

Existují také odrážedla pro starší děti, ty mají tvar kola bez pedálů a 2-3 kola. Po čase je možné přejít na dvě kola, kdy má dítě už pohyb i chůzi stabilizované.

Co se týče odrážedla s brzdou, mnozí odborníci se shodují v tom, že pro dítě jsou brzdy zbytečné, protože by stlačování brzdy vyžadovalo další úkon navíc, které by dítě nemuselo zvládnout. Své opodstatnění by odrážedlo s brzdou mělo například ve svažitém terénu, v takovém případě by brzda splnila svůj účel.

odrážedla

Při výběru vhodného odrážedla pro dítě je třeba brát v úvahu nejen jeho věk, ale také pohybové dovednosti a výšku dítěte. Ne všechny děti jsou ve stejném věku stejně vysoké a stejně pohybově zručné. Důležitá je celková výška dítěte, ale i výška dítěte od země po rozkrok, aby dítě dokázalo dosáhnout nohama na zem.

Výhody odrážedla

Pro děti je používání dětská odrážedla zábavou a hrou, jelikož si ještě neuvědomují skutečný význam jeho používání. Pro nejmenší není důležité, aby znali výhody odrážedla. Podstatné je, že děti odrážedla milují a zároveň jsou pro ně velkými pomocníky při rozvíjení motoriky a pohybových dovedností.

Důvody, proč je odrážedlo pro dítě přínosem:

  • Rozvoj pohybových dovedností
  • Posiluje nohy a celkové držení těla dítěte
  • Získání jistoty při chůzi pro nejmenší
  • Podporuje pobyt na čerstvém vzduchu
  • Je výbornou zábavou a hrou pro děti
  • Předpříprava na první kolo
  • Prostředek na osamostatnění dítěte
  • Rozvíjení dětské kreativity
Příspěvek byl publikován v rubrice Dětské zboží a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.